Lobbing jawny i kontrolowany

Każdy może zgłosić zainteresowanie pracami nad projektem ustawy lub rozporządzenia. Może też wziąć w nich udział, jeśli będzie przestrzegał ustanowionych reguł.
 
Zawiera je ustawa o działalności lobbingowej w procesie stanowienia prawa, która wchodzi jutro w życie (Dz. U. nr 169, poz. 1414). Ustanawia jawność działalności lobbingowej, wykonywanie jej zawodowo, formy kontrolowania oraz sposób prowadzenia rejestru lobbystów. Ustawodawca zrezygnował ze szczegółowego definiowania lobbingu oraz drobiazgowej jego reglamentacji. Położył nacisk na jawność.

Lobbingiem w rozumieniu ustawy jest więc każde prowadzone metodami prawnie dozwolonymi wywieranie wpływu na organy władzy publicznej w procesie stanowienia prawa.

Porady prawne

Zawodowa działalność lobbingowa ma charakter zarobkowy i polega na wyrażaniu i popieraniu interesów osób trzecich w procesie stanowienia prawa. Może ją prowadzić przedsiębiorca, ale też osoba fizyczna na podstawie umowy cywilnoprawnej. Podstawowym warunkiem jest wpis do rejestru lobbystów. Rejestr, który zawiera informacje o lobbystach, prowadzi minister spraw wewnętrznych. Trafią one do Biuletynu Informacji Publicznej. Za zawodowy lobbing bez wpisu do rejestru grozi kara od 3 do 50 tys. zł, którą za kontynuowanie działalności można nakładać ponownie. (...)

Rzeczpospolita 06.03.2006


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika