Mecze piłki nożnej lepiej strzeżone

Przeglądanie odzieży powinno być dokonywane przez osobę o tej samej płci co osoba kontrolowana - zakłada rozporządzenie Rady Ministrów dot. organizowania imprez masowych.

Projekt rozporządzenia Rady Ministrów określa wymogi, jakie powinni spełniać kierownicy do spraw bezpieczeństwa, służby porządkowe i służby informacyjne organizatora imprezy masowej w zakresie wyszkolenia i wyposażenia oraz warunki i sposoby ich działania. Nowe rozwiązania mają przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa podczas imprez masowych, a zwłaszcza meczów piłki nożnej.

Zmiany uzupełniają program szkoleń dla obu służb oraz dla kierownika do spraw bezpieczeństwa. Szkolenia będą się odbywały w placówkach przygotowujących do wykonywania zadań pracownika ochrony osób i mienia oraz w szkołach wyższych kształcących na kierunku bezpieczeństwa wewnętrznego. Szefowie do spraw bezpieczeństwa zapoznają się m.in. z wybranymi zagadnieniami kryminologii i kryminalistyki, które przygotują ich do radzenia sobie ze zjawiskami, jakie obecnie występują na imprezach masowych, związanymi z narkotykami, tzw. „dopalaczami" itp.

Projekt reguluje także sposób legitymowania uczestników imprezy masowej oraz przeglądania zawartości ich bagaży oraz odzieży. Według rozporządzenia kontrola ze strony służby porządkowej lub informacyjnej będzie przeprowadzana jedynie przez osobę o takiej samej płci co osoba przeszukiwana. Członkowie służb nie wpuszczą na trybuny boiska osób, które będą posiadały przedmioty mogące zagrozić bezpieczeństwu uczestników imprezy masowej.

W przypadku ujawnienia broni lub innych niebezpiecznych przedmiotów, napojów alkoholowych, materiałów wybuchowych, pirotechnicznych i pożarowo niebezpiecznych lub środków odurzających i psychotropowych, służby porządkowe lub informacyjne dokonują ujęcia osoby i po odebraniu tych przedmiotów, sporządzają notatkę z przeprowadzonej czynności, a następnie przekazuje ujętą osobę wraz z odebranymi przedmiotami Policji" - czytamy w uzasadnieniu rozporządzenia.

Wszyscy członkowie służb porządkowych i informacyjnych będą zobowiązani do posiadania jednolitego oraz umożliwiającego łatwą identyfikację ubioru. Ponadto przed rozpoczęciem przeszukania podejrzanej osoby pracownicy wspomnianych służb będą musieli przedstawić się w określony sposób: członek służby porządkowej słowami „służba porządkowa", a członek służby informacyjnej zwrotem „służba informacyjna".

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika