Młodzież w życiu publicznym

Do Sejmu wpłynął projekt ustawy o przedstawicielstwach młodzieży i ich uczestnictwie w życiu publicznym, którego główny celem jest stworzenie mechanizmów wspierających aktywność młodzieży w życiu publicznym i społecznym. Jak dotąd polityka młodzieżowa Polski wyraża się w wielu uregulowaniach prawnych, zawartych w Konstytucji RP oraz przepisach dotyczących szkolnictwa, opieki socjalnej, obrony państwa, zatrudniania i walki z bezrobociem, warunków życia dzieci w rodzinach, opieki zdrowotnej, przeciwdziałania przestępczości, narkomanii i alkoholizmowi oraz wielu innych. Nie ma jednak jak dotąd uregulować prawnych, które tworzyłyby mechanizmy kreujące aktywność młodzieży w życiu publicznym i jej partnerskie uczestnictwo w podejmowaniu decyzji dotyczących młodych ludzi. Poza tym także przystąpienie Polski do Unii Europejskiej także zwiększa potrzebę uchwalenia ustawy o przedstawicielstwach młodzieży i ich uczestnictwie w życiu publicznym.

Porady prawne

Co proponuje projekt omawianej ustawy?

Przede wszystkim projekt ten tworzy Polską Radę Młodzieży według standardów europejskich, z zachowaniem uwarunkowań polskich. W jej skład mieliby wejść nie tylko przedstawiciele dużych organizacji ogólnopolskich, ale także poprzez wojewódzkie rady młodzieży, przedstawiciele małych lokalnych organizacji.

Projekt reguluje następujące sprawy:

  1. powołanie i instytucjonalne umocowanie stałego przedstawicielstwa młodzieży na szczeblu krajowym, a fakultatywnie także wojewódzkim,

  2. reprezentatywności oraz problemu demokratycznego umocowania członków Polskiej Rady Młodzieży,

  3. partnerstwa przedstawicielstw młodzieży i władz publicznych.

Jak miałaby zostać skonstruowana Polska Rada Młodzieży?

Polska Rada Młodzieży miałaby być zbudowana na zasadzie delegowania przedstawicieli przez organizacje młodzieżowe oraz wojewódzkie rady młodzieży. Przedstawicieli do Rady mogłaby delegować każda organizacja młodzieżowa, która zrzesza przynajmniej 3000 członków i w której co najmniej 2/3 członków stanowi młodzież w wieku od 15 do 25 lat. W przypadku organizacji liczącej ponad 25000 członków organizacja ta ma prawo delegować 2 przedstawicieli. Liczba członków Polskiej Rady Młodzieży nie jest ograniczona, a dostęp do udziału w niej delegatów uprawnionych organizacji młodzieżowych jest możliwy także w trakcie trwania kadencji, jeżeli organizacja spełni warunki w tym czasie.

Dzięki konstrukcji regulacji projektu Polska Rada Młodzieży mogłaby wejść w struktury europejskie i od 2006 r. korzystać ze środków finansowych z Unii Europejskiej na takich samych prawach jak rady narodowe innych państw członkowskich. Kadencja Rady miałaby wynosić 3 lata. Organem wykonawczym i kierującym Polską Radą Młodzieży jest Konwent. Rada jest wyposażona w osobowość prawną. Poza tym Polska Rada Młodzieży będzie otrzymywała dotacje oraz będzie adresatem pomocy zagranicznej, będzie zawierać porozumienia z innymi podmiotami.

Jakie zadania będzie wypełniać Polska Rada Młodzieży?

Podstawowymi zadaniami Rady są:

  1. reprezentowanie interesów młodzieży wobec organów administracji publicznej,

  2. reprezentowanie interesów młodzieży na forum międzynarodowym,

  3. inicjowanie i upowszechnianie działań mających na celu edukacyjną, zawodową, kulturalną lub społeczną aktywizację młodzieży,

  4. inicjowanie i popieranie współdziałania młodzieży i organizacji zrzeszających młodzież w kraju oraz w instytucjach i organizacjach międzynarodowych,

  5. wyrażanie opinii o projektach aktów normatywnych dotyczących młodzieży,

  6. inicjowanie i opiniowanie programów rządowych, regionalnych, lokalnych i międzynarodowych dotyczących młodzieży,

  7. wspomaganie i prowadzenie działalności informacyjnej w zakresie dotyczącym młodzieży,

  8. wyrażanie opinii w sprawach zadań publicznych dotyczących młodzieży, których realizacja może być zlecona w trybie określonym w odrębnych przepisach,

  9. upowszechnianie i inicjowanie wolontariatu wśród młodzieży.

Jakie jeszcze organy, czy też instytucje powołuje projektowana ustawa?

Byłyby to wojewódzkie rady młodzieży, które mają stanowić forum porozumienia, wymiany poglądów i opinii między organizacjami młodzieżowymi działającymi na terenie województw oraz między tymi organizacjami a Polską Radą Młodzieży.

Zgodnie z projektem wojewódzkie rady młodzieży wyłaniane są przez organizacje młodzieżowe działające na terenie województwa. Możliwość zgłaszania przedstawiciela do wojewódzkiej rady młodzieży nie zależy od liczby członków organizacji. Każde zrzeszenie młodzieży może zgłosić swojego reprezentanta. Jednak w skład wojewódzkiej rady młodzieży może wchodzić także jeden przedstawiciel z każdej młodzieżowej rady gminy.

Jakie zadania miałyby wykonywać wojewódzkie rady młodzieży?

Do zadań wojewódzkich rad młodzieży należałyby w szczególności:

  1. delegowanie przedstawicieli do Rady,

  2. reprezentowanie interesów młodzieży wobec organów administracji publicznej,

  3. inicjowanie i opiniowanie strategii rozwoju regionalnego i lokalnego w zakresie dotyczącym młodzieży,

  4. inicjowanie i upowszechnianie działań mających na celu edukacyjną, zawodową, kulturalną lub społeczną aktywizację młodzieży na terenie województwa.

Projekt ustawy nie przewiduje określenia organizacyjno-prawnej wojewódzkich rad młodzieży. Wojewódzkie rady młodzieży stanowią forum porozumienia, wymiany poglądów i opinii dotyczących młodzieży, dlatego też nie ma przesłanek, aby nadawać radom osobowość prawną.

Źródło:

  • Rządowy projekt ustawy o przedstawicielstwach młodzieży i ich uczestnictwie w życiu publicznym (druk 3795).


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika