Nie będzie podwyżek cen energii

23.12.2018

A.J.Zespół e-prawnik.pl

A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Ministerstwo Energii przygotowało projekt ustawy, która ustabilizuje ceny energii elektrycznej w Polsce. Dzięki temu koszty zakupu energii elektrycznej dla gospodarstw domowych w 2019 r. nie wzrosną.

Dzięki czemu nie będzie podwyżek cen prądu?

Rząd zapowiedział obniżkę akcyzy na energię i redukcję opłaty przejściowej o ok. 95%, co spowoduje, że ceny energii zostaną utrzymane na tym samym poziomie. Premier Mateusz Morawiecki zadeklarował, że rząd dotrzymał słowa i wdraża mechanizmy stabilności cen prądu na kolejne lata.

Proponowane zmiany mają dotyczyć nie tylko odbiorców indywidualnych. Ceny energii nie wzrosną także dla samorządów oraz przedsiębiorstw. Szef rządu zapowiedział, że ograniczenie obciążeń na energię elektryczną da jej odbiorcom oszczędności na poziomie 4 mld zł.

Projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustawzakłada obniżkę podatku akcyzowego z 20 zł/MWh do 5 zł/MWh dla wszystkich odbiorców energii elektrycznej w kraju. 


Głównym mechanizmem jest obniżka akcyzy z obecnych 20 zł na 5 zł i to jest mniej o około 2 miliardy złotych – wyliczał Premier.

Drugim zasadniczym źródłem jest opłata przejściowa zredukowana o 95% dla wszystkich podmiotów, co da oszczędności w wysokości ok. 1-1,5 miliarda złotych. Przygotowana regulacja zakłada bowiem obniżenie stawek opłaty przejściowej o ok. 95%.

Zaproponowane zmiany pozwolą na obniżenie kosztów zakupu energii elektrycznej przez odbiorców w Polsce o ok. 3,5 mld zł. Na tę kwotę składa się obniżenie podatku akcyzowego w sumie ok. 1,8 mld zł oraz obniżenie opłaty przejściowej o ok. 1,7 mld zł.

Dodatkowymi mechanizmami mają być działania w spółkach energetycznych, które mają ograniczyć swoje koszty.

Działaniem uzupełniającym do przygotowanej regulacji będzie wykorzystanie na ten cel środków pochodzących ze sprzedaży dodatkowej puli uprawnień do emisji dwutlenku węgla. Komisja Europejska 5 grudnia br. wyraziła zgodę na sprzedaż 55,8 mln ton uprawnień do emisji CO2, a planowane przychody z tej sprzedaży to 4,5 mld zł. Dzięki temu krajowi odbiorcy w przyszłym roku nie zapłacą za energię elektryczną więcej, niż w roku 2018.

W opinii szefa rządu, ceny energii elektrycznej w naszym kraju muszą być na odpowiednim poziomie. Pozwoli to między innymi na kształtowanie kosztów produkcji polskich przedsiębiorstw na poziomie konkurencyjnym w stosunku do firm europejskich czy światowych.

- „Wypracowane przez nas rozwiązania oraz zgoda Komisji Europejskiej na sprzedaż uprawnień do emisji dwutlenku węgla pomogą utrzymać poziom cen energii elektrycznej z 2018 r. również w nadchodzącym 2019 roku” – podkreślił minister energii Krzysztof Tchórzewski.

Co z przygotowanym projektem?

Dokument został skierowany pod obrady Rady Ministrów, a następnie trafi pod obrady Parlamentu RP.

Szef rządu poinformował, że zwrócił się do marszałka Sejmu o zwołanie posiedzenia Izby, tak by przyjąć odpowiednie uregulowania ustawowe jeszcze w tym roku.

Potrzebujesz porady prawnej?

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO: