Nowe prawo dewizowe od października

Uchwalając ponownie dnia 26 lipca 2002 r. prawo dewizowe, Sejm zaakceptował wszystkie z 13 poprawek Senatu.

W związku tym obrót dewizowy na własne potrzeby po wejściu w życie nowej ustawy będzie w pełni swobodny. Ustawa nie przewiduje w zasadzie żadnych ograniczeń w przepływie kapitału i płatności między Polską a państwami członkowskimi Unii.

Przede wszystkim więc zrezygnowano ze stosowania limitu jednej transakcji kantorowej (20 tys. EURO). Wyłączono ponadto zastosowanie przepisu dotyczącego technicznych warunków prowadzenia działalności kantorowej w przypadku zawierania z bankami lub innymi kantorami umów sprzedaży zagranicznych środków płatniczych nabytych uprzednio w ramach tej działalności.

Osoby, które faktycznie wykonują czynności w zakresie działalności kantorowej, będą miały ponadto obowiązek uzyskiwania corocznego zaświadczenia o niekaralności za określone przestępstwa (analogicznie jak osoby, które uzyskały zezwolenie na prowadzenie takiej działalności).

Zrezygnowano ponadto z pewnych formalności w stosunku do tzw. nierezydentów dokonujących wpłat gotówkowych za granicę oraz wpłat gotówkowych na ich własne rachunki bankowe lub rachunki innych nierezydentów, ze względu na to, że trudno byłoby je od tych osób wyegzekwować.

Ustawa wejdzie w życie 1 października 2002 r.

Porady prawne

Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika