Nowelizacja ustaw samorządowych

Prezydent RP Aleksander Kwaśniewski podpisał nowelizacje ustaw samorządowych, tj. ustawę o samorządzie gminnym, samorządzie powiatowym oraz o samorządzie województwa, a także nowelizację ustaw o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne oraz o pracownikach samorządowych. Nowelizacja ma ograniczyć zjawisku korupcji w organach samorządowych. W wyniku wprowazonych zmian:

Uregulowaniu kwesti wcześniejszego prowadzenia działalnosci przez radnego.

Otóż, jeżeli przed rozpoczęciem wykonywania mandatu radny prowadził działalność gospodarczą, jest obowiązany do zaprzestania prowadzenia tej działalności gospodarczej w ciągu 3 miesięcy od dnia złożenia ślubowania. Niewypełnienie obowiązku, o którym mowa w zdaniu pierwszym, stanowi podstawę do stwierdzenia wygaśnięcia mandatu radnego.

Rozszerzono zakres podmiotowy zakazu uczestnictwa w spółkach handlowych, w których udział mają samorządowe osoby prawne lub samorzadowe podmioty gospodarcze. Zakaz taki obejmuje teraz radnych i ich małżonków oraz małżonków wójtów, zastępców wójtów, sekretarzy gminy, skarbników gminy, kierowników jednostek organizacyjnych gminy oraz osób zarządzających i członków organów zarządzających gminnymi osobami prawnymi, radnych powiatu i ich małżonków, małżonków członków zarządu powiatu, sekretarzy powiatu, skarbników powiatu, kierowników jednostek organizacyjnych powiatu oraz osób zarządzających i członków organów zarządzających powiatowymi osobami prawnymi, radnych samorządu wojewódzkiego i ich małżonków oraz małżonków członków zarządu województwa, skarbników województwa, kierowników wojewódzkich samorządowych jednostek organizacyjnych oraz osób zarządzających i członków organów zarządzających wojewódzkimi osobami prawnymi.

Porady prawne

Wprowadzono obowiazek składania deklaracji majątkowych.

Obowiązek ten dotyczy:

  • w samorządzie gminnym:
    1. radny,
    2. wójt,
    3. zastępca wójta,
    4. sekretarz gminy,
    5. skarbnik gminy,
    6. kierownik jednostki organizacyjnej gminy,
    7. osoba zarządzająca i członek organu zarządzającego gminną osobą prawną oraz
    8. osoba wydająca decyzje administracyjne w imieniu wójta.

      • w samorządzie powiatowym:
    9. radny,
    10. członek zarządu powiatu,
    11. sekretarz powiatu,
    12. skarbnik powiatu,
    13. kierownik jednostki organizacyjnej powiatu,
    14. osoba zarządzająca i członek organu zarządzającego powiatową osobą prawną oraz
    15. osoba wydająca decyzje administracyjne w imieniu starosty
      • w samorządzie województwa:
    16. radny,
    17. członek zarządu województwa,
    18. skarbnik województwa,
    19. kierownik wojewódzkiej samorządowej jednostki organizacyjnej,
    20. osoba zarządzająca i członek organu zarządzającego wojewódzką osobą prawną oraz
    21. osoba wydająca decyzje administracyjne w imieniu marszałka województwa

Oświadczenia majątkowe powinny zawierać oznaczenie o istnieniu lub nieistnieniu wspólności majątkowej małżeńskiej oraz o przynależności każdego składnika wymienionego w oświadczeniu do okreslonego majątku. Oświadczenia powinny uwzgledniać informacje o:
1) zasobach pieniężnych, nieruchomościach, udziałach i akcjach w spółkach handlowych oraz o nabyciu od Skarbu Państwa, innej państwowej osoby prawnej, jednostek samorządu terytorialnego, ich związków lub od komunalnej osoby prawnej mienia, które podlegało zbyciu w drodze przetargu, a także dane o prowadzeniu działalności gospodarczej oraz dotyczące zajmowania stanowisk w spółkach handlowych,
2) dochodach osiąganych z tytułu zatrudnienia lub innej działalności zarobkowej lub zajęć, z podaniem kwot uzyskiwanych z każdego tytułu,
3) mieniu ruchomym o wartości powyżej 10 000 złotych,
4) zobowiązaniach pieniężnych o wartości powyżej 10 000 złotych, w tym zaciągniętych kredytach i pożyczkach oraz warunkach, na jakich zostały udzielone.

Kopia przesłanek oświadczenia zostanie przesłana do urzędu skarbowego. Informacje zawarte w oświadczeniu majątkowych w/w osób sa jawne, za wyjątkiem danych adresowych, i podlegają opublikowaniu. Niezłożenie w terminie okreslonym w ystawie oświadczeń majątkowych, powoduje utratę diety radnego, lub wynagrodzenia pozostałych osób obowiązanych do złożenia deklaracji, do dnia dokonania tego obowiązku.

Ponadto, osoby zobowiązane do składania oświadczeń majątkowych, są obowiązani do złożenia oświadczenia o działalności gospodarczej prowadzonej przez ich małżonka, wstępnych, zstępnych oraz rodzeństwo, jeżeli działalność ta wykonywana jest na terenie jednostki samorządu terytorialnego, w której osoba obowiązana do złożenia oświadczenia pełni funkcję lub jest zatrudniona. Obowiązani są oni również do złożenia oświadczenia o umowach cywilnoprawnych zawartych przez ich małżonków, wstępnych, zstępnych i rodzeństwo, jeżeli umowy te zawarte zostały z organami jednostki samorządu terytorialnego, jednostkami organizacyjnymi jednostki samorządu terytorialnego lub osobami prawnymi jednostki samorządu terytorialnego i nie dotyczą stosunków prawnych wynikających z korzystania z powszechnie dostępnych usług lub ze stosunków prawnych powstałych na warunkach powszechnie obowiązujących.
Podanie nieprawdy lub zatajenie prawdy w oświadczeniu majątkowym, powoduje odpowiedzialność na podstawie art. 233 § 1 Kodeksu karnego.


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika