O wypowiedzeniu musi wiedzieć sąd

Wypowiedzenie pełnomocnictwa przez stronę jest wiążące dla sądu od momentu, w którym zawiadomienie o tym dotrze do tego sądu, a nie od momentu odwołania pełnomocnictwa.

Taką tezę o ogólniejszym znaczeniu wywieść można z niedawnego wyroku SN. W sprawie tej chodzi o pełnomocnictwo udzielone przez Kazimierza K. córce, upoważniające ją do działania w jego imieniu przed sądem.

Zgodnie z art. 87 kodeksu postępowania cywilnego pełnomocnikiem w postępowaniu cywilnym może być nie tylko adwokat czy radca prawny, ale również m.in. rodzice, małżonek, rodzeństwo, dzieci i wnuki strony oraz dzieci adoptowane.

W sprawie tej Kazimierz K. był pozwanym. Przeciwnik domagał się od niego sporej sumy. Sprawa skończyła się w I instancji przegraną Kazimierza K. Córka jako pełnomocniczka wniosła 14 września 2004 r. apelację od tego wyroku, wskazując swój adres jako adres do doręczeń pism z sądu. Dwa tygodnie po tym wypowiedziała ojcu pełnomocnictwo.

Porady prawne

Rzeczpospolita 07.03.2006


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika