Obowiązek wykonania zapisu dotyczy tylko bezpośredniego spadkobiercy
Tylko bezpośredniego spadkobiercę można zobowiązać do wykonania zapisu z testamentu. Jego następcy już nie
(...)Potwierdził to Sąd Najwyższy (sygn. I CSK 51/08), rozpatrując spór między Marią K. a Aleksandrem G. o mieszkanie o pow. 48 mkw. położone w centrum Warszawy.
(...)W skardze kasacyjnej Aleksander G. zarzucił naruszenie wielu przepisów, głównie prawa spadkowego. Argumentował przede wszystkim, że zobowiązanie do wykonania zapisu obciążające spadkobiercę nie przechodzi na jego spadkobierców. Maria K. twierdziła, że jest to dług spadkowy obciążający spadkobiercę spadkobiercy.
Żadna strona nie kwestionowała natomiast tego, że Mieczysław G. nie miał za życia obowiązku wykonania zapisu, bo stał się on wymagalny dopiero z chwilą jego śmierci.
(...)– Istota zagadnienia prawnego, jakie pojawiło się na tle tej sprawy, sprowadza się do pytania, czy możliwe jest takie ukształtowanie zapisu, by jego wykonanie obciążało spadkobiercę spadkobiercy – mówił Dariusz Dończyk, sędzia SA orzekający w SN. – SA uznał, że taki zapis jest skuteczny. Jednakże SN nie podziela tego poglądu. Podmioty, które mogą być obciążone wykonaniem zapisu, zostały wskazane w art. 968 k.c. Są nimi tylko: spadkobierca ustawowy i testamentowy oraz zapisobierca, który może być obciążony dalszym zapisem.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?