Oprocentownie nadpłaty
Tak jak podatnik spóźniający się z uregulowaniem podatku musi zapłacić odsetki za zwłokę, tak samo fiskus zwlekający ze zwrotem należnej podatnikowi nadpłaty musi powiększyć ją o oprocentowanie. Oprocentowanie to forma rekompensaty za niesłuszne przetrzymywanie pieniędzy podatnika. Pytanie tylko, na jak dużą rekompensatę można liczyć i kiedy należy się jej spodziewać?
Na koncie podatnika, który zapłacił podatek w wysokości wyższej niż powinien albo wpłacił tytułem podatku należność, której nie musiał, powstaje nadpłata. To, co się fiskusowi nie należy, musi być podatnikowi zwrócone. Niekiedy kwota, jaką otrzymuje podatnik z tytułu nadpłaty powiększona jest o oprocentowanie. Tego typu rekompensatę podatnik otrzyma generalnie wówczas, gdy urząd skarbowy zwleka ze zwrotem nadpłaty lub gdy zapłata nienależnego podatku nie była efektem błędu podatnika, a np. zastosowania się do przepisu, który Trybunał Konstytucyjny uznał za niekonstytucyjny.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?