Podwyżki akcyzy nie będzie!

Jednym z rozporządzeń z 15 czerwca Minister Finansów uchylił rozporządzenie z 30 maja br. zmieniające rozporządzenie w sprawie obniżenia stawek podatku akcyzowego, które miało m.in. zrównać stawki akcyzy na oleje napędowy i opałowy. W tym zakresie obowiązuje nadal dotychczasowy stan prawny.

Minister Mirosław Gronicki powiedział, iż decyzję tę podjął po konsultacjach z marszałkiem Sejmu i posłami z komisji finansów.

Ponadto Minister Finansów uchylił jeden z paragrafów rozporządzenia w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego, tak aby skorelować przepisy dotyczące zwolnień od akcyzy gazu płynnego z przepisami rozporządzenia określającego stawki dla tego wyrobu. Podobna zmiana została dokonana w rozporządzeniu w sprawie procedury zawieszenia poboru akcyzy i jej dokumentowania. Rozporządzenia powyższe weszły w życie z dniem ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, tj. 16 czerwca br.

Stawka akcyzy na olej opałowy oraz gaz do opału nie wzrośnie. Jednak zdaniem Ministerstwa Finansów rozwiązanie takie mogłoby skutecznie ograniczyć patologie na rynku paliw. Resort czekał zatem na osiągnięcie akceptacji społecznej dla swoich propozycji osłon mających na celu zrekompensowanie podwyżek.

Porady prawne

Tymczasem 17 czerwca Sejm uchwalił nowelizację ustawy o podatku akcyzowym. Ma ona uniemożliwić Ministrowi Finansów podwyższanie stawek na olej opałowy i gaz płynny. Wysokość akcyzy na olej opałowy, gaz płynny i metan używany do napędu będzie ustalona ustawowo. Stawka na olej opałowy ma wynosić 233 zł od 1.000 l, a na gaz płynny i metan używany do napędu - na 700 zł od tony. Minister Finansów ma nadal kompetencję do obniżania stawek akcyzy. Natomiast do ich podniesienia niezbędna byłaby zmiana ustawy. Nowelizacja ma wejść w życie z dniem ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Teraz, na najbliższym 85. posiedzeniu, rozpatrzy ją Senat.

Podstawa prawna:

  • Rozporządzenie MF z 15 czerwca 2005 r. w sprawie uchylenia rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie obniżenia stawek podatku akcyzowego (Dz.U. Nr 106, poz. 897)

A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika