Poprawa bezpieczeństwa imprez masowych

W dniu 16 czerwca 2004 r. Sejm uchwalił ustawę o zmianie ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych. Ustawa została utworzona z dwóch rozpatrywanych wspólnie projektów. Jeden został zgłoszony przez Rząd drugi przez komisję sejmową. Projekty powstały głównie z myślą o zatrzymaniu eskalacji agresji i chuligańskich zachowań kibiców piłkarskich w związku z meczami.

Nowelizacja przewiduje zwiększenie zakresu obowiązków i odpowiedzialności podmiotów organizujących imprezy masowe. Powołuje Radę Bezpieczeństwa Imprez Masowych jako organu doradczego przy ministrze właściwym ds. kultury fizycznej i sportu. Tworzy system gromadzenia, przetwarzania i przekazywania informacji dotyczących bezpieczeństwa imprez masowych i powołuje jako elementu tego systemu Centrum Informacyjnego ds. Bezpieczeństwa Imprez Masowych

W nowej ustawie wprowadzono definicję czasu trwania imprezy. Obejmie on okres, w którym kibice zajmują miejsce na trybunach oraz czas, w którym je opuszczają. Organizator imprezy będzie zobowiązany do zapewnienia właściwej ochrony dla uczestników imprezy w całym tym okresie. Dotychczas obowiązek ten ograniczał się tylko do czasu trwania meczu.

Organy samorządowe wydające zezwolenie na przeprowadzenie imprezy masowej są zobowiązane do kontrolowania czy w czasie jej trwania spełniane są warunki określone w zezwoleniu. W wypadku poważnych niedociągnięć wykrytych w trakcie takiej kontroli organ samorządowy ma prawo do przerwania imprezy.

Dotychczas o miejscu i czasie, w którym ma się odbywać impreza decyduje organizator. Często w praktyce odbywało się jednocześnie kilka podobnych imprez w danym rejonie. Powodowało to poważne utrudnienia dla policji w nadzorowaniu porządku. Angażowanie większej liczby policjantów zmniejszało także ich skuteczność w realizacji swoich podstawowych działań. Nowelizacja przewiduje, że decyzja, co do miejsca i czasu może być regulowana przez wojewodę lub zarząd powiatu.

Wprowadzone zostało uprawnienie dla ministra spraw wewnętrznych do wydania rozporządzenia określającego zasady, na jakich prowadzona będzie rejestracja imprez masowych w celu uzyskania materiałów pozwalających na ściąganie sprawców chuligańskich wybryków. Określenie warunków w przepisach pozwoli na zapewnienie odpowiedniej jakości nagrań pomocnych w ściganiu wandali.

Ustawa tworzy Centrum Informacji do Spraw Bezpieczeństwa Imprez Masowych. Będzie ono gromadzić informacje służące zapewnieniu bezpieczeństwa uczestników imprez masowych. Będą to informacje na temat obiektów sportowych, planowanych imprez, agresywnych kibiców itp. Centrum ma za zadanie także wymianę informacji z podobnymi instytucjami działającymi w innych krajach Unii Europejskiej.

Źródło:

  • Projekt i uzasadnienie projektu ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych
  • Ustawa o zmianie ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych [tekst ustawy]

Porady prawne

Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika