Prawo do odprawy emerytalnej
Pracownik ma prawo do odprawy emerytalnej, nawet jeśli związek między zwolnieniem z pracy a przejściem na emeryturę nie jest bezpośredni. Inaczej mówiąc, zwolnienie nie musi być ściśle połączone z planami emerytalnymi, może być odwrotna sytuacja, że to na skutek zwolnienia pracownik przechodzi na emeryturę. To konkluzja z wtorkowego wyroku Sądu Najwyższego.
Tak było w sprawie Bogumiły C., byłej dyrektorki Domu Pracy Twórczej w Wigrach. Sformułowała ona wobec tej placówki kilka żądań, w tym do trzymiesięcznej odprawy emerytalnej. Takie świadczenie przewidywało rozporządzenie ministra kultury i sztuki w sprawie wynagradzania pracowników instytucji kultury, identyczne zresztą z art. 92 1 kodeksu pracy. Tyle że kodeks przewiduje niższą odprawę (miesięczną). Mówi, że przysługuje ona pracownikowi spełniającemu warunki uprawniające do renty lub emerytury, którego stosunek pracy ustał "w związku z przejściem na rentę lub emeryturę".
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?