Prawo do odprawy pieniężnej - na podstwie ustawy z 28 grudnia 1989 r.
Zgodnie z przepisami ustawy o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy, pracownikom zwalanianym w ramach zwolnień grupowych przysługuje odprawa. Ustawa zawiera jednak szereg wyjątków od tej zasady, okreslając grupy pracowników, którym odprawa nie przysługuje. Wśród tych wyjątków znalazł sie także zapis, na podstawie którego nie ma prawa do odprawy pracownik, który prowadzi działalność gospodarczą na własny rachunek. Wątpliwości powstają w przypadku pracownika, który nie prowadzi działalności gospodarczej na własny rachunek, a jedynie posiada akcje czy udziały w spółce kapirtałowej. W jednym z orzeczeń Sąd Najwyższy wypowiedział się w tej kwesti, stanowiąc, że:
Wyłączenie prawa do odprawy pracownika prowadzącego działalność gospodarczą na własny rachunek wynikające z art. 8 ust. 3 pkt 5 ustawy z dnia 28 grudnia 1989 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz. U. 1990 r. Nr 4 poz. 19 ze zm.) dotyczy tylko osoby, która jest podmiotem działalności gospodarczej jako osoba fizyczna. Prawo do odprawy wspólnika (akcjonariusza) spółki będącej osobą prawną lub nie mającej osobowości prawnej (także cywilnej) podlega ocenie na podstawie art. 8 ust. 3 pkt 3 ustawy z dnia 28 grudnia 1989 r.

Oznacza to, że rozstrzygnięcie, czy pracownikowi przysługuje odprawa pieniężna zależeć będzie od tego, czy spółka w której on uczestniczy, po ustaniu stosunku pracy dokonuje przejęcia określonych składników mienia ruchomego lub nieruchomego zakładu pracy, gdyż taki wyjątek zawarty jest w punkcie 3 ust. 3 art. 8 ustawy o zwolnieniach grupowych.
Wyrok Sądu Najwyższego - Izba Administracyjna, Pracy i Ubezpieczeń Społecznych z dnia 23 stycznia 2001 r., sygn. I PKN 208/2000, opubl. Monitor Prawniczy 2001/19 str. 958
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?