Refundacje od starosty dla pracodawców i bezrobotnych

Wkrótce przedsiębiorcy ubiegający się o finansowe wsparcie z tytułu zatrudniania bezrobotnych dostaną je dopiero po przedstawieniu odpowiedniego zabezpieczenia.

Chodzi o refundacje kosztów doposażenia i wyposażenia stanowiska pracy dla osoby skierowanej z urzędu pracy oraz o finansową pomoc dla bezrobotnego otwierającego firmę.

Od 1 listopada zainteresowani muszą otrzymywane środki odpowiednio zabezpieczyć: poręczeniem (w tym wekslowym), gwarancją bankową, zastawem na prawach lub rzeczach, blokadą rachunków bankowych albo dobrowolnym poddaniem się egzekucji w akcie notarialnym. Tak wynika z projektu rozporządzenia ministra gospodarki i pracy. Obecne rozporządzenie (Dz. U. nr 196, poz. 2018) nie wymaga żadnych zabezpieczeń.

Porady prawne

Pracodawcy ponoszący koszty utworzenia miejsca pracy dla bezrobotnego (bo np. kupili komputer) mogą liczyć na zwrot od starosty najwyżej 300 proc. przeciętnego wynagrodzenia.

Od 1 listopada refundacja ta wzrośnie do 500 proc. i będzie zarezerwowana wyłącznie dla prowadzących działalność gospodarczą przynajmniej od pół roku. I to tylko dla tych, którzy podczas ostatnich 12 miesięcy utrzymali średnie zatrudnienie na takim samym poziomie jak podczas poprzednich 12 miesięcy. Pozostałe warunki pomocy pozostają bez zmian. Nie uzyskają jej więc zalegający z opłatą składek, podatków lub zobowiązań cywilnych. Starający się o nie przedsiębiorca musi złożyć szczegółowy wniosek z załącznikami.

Rzeczpospolita 17.10.05


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika