Ulga za złe długi, czyli sposób VAT pomimo nieotrzymania zapłaty

Wprowadzenie tzw. ulgi na złe długi to jedna z bardziej istotnych kwestii omawianych przez sejmową podkomisję do spraw nowelizacji ustawy o VAT. Ułatwiłaby ona działalność wielu firmom, które nie otrzymują zapłaty, a mimo to muszą odprowadzać podatek. Ministerstwo Finansów nie mówi nie, ale stawia twarde warunki.

Dziś sprzedawca musi płacić VAT, mimo że nie otrzymał zapłaty, a nabywca korzysta z odliczenia. Rozwiązaniem tego problemu byłaby właśnie ulga za złe długi, znana we wszystkich państwach UE poza Grecją. Jej formy są różne. W Wielkiej Brytanii np. wystarczy złożyć oświadczenie w urzędzie skarbowym. W Hiszpanii potrzebny jest wyrok sądu o postawieniu nabywcy w stan upadłości.

Porady prawne
Brak analogicznych rozwiązań w naszej ustawie powoduje, że tracą firmy uczciwe, a zarabiają na podatku te, które chcą szkodzić konkurencji albo plajtują.


Rzeczpospolita 17.09.2004 r.


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika