26 lipca Sejm zaakceptował poprawki Senatu do ustawy o warunkach wjazdu i pobytu obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej oraz członków ich rodzin na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Ustawa ma na celu dostosowanie polskiego prawa do wymogów europejskich, a w szczególności do możliwości stosowania jednej z czterech podstawowych swobód europejskich, tj. swobody przepływu osób.
Ustawa szczegółowo reguluje zasady wjazdu, wydawania pozwoleń na pobyt obywateli państw UE i członków ich rodzin na terytorium Polski. Przepisy tej ustawy dotyczą także obywateli (a także członków ich rodzin) państw należących do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, które nie należą do UE, lecz z którymi UE zawarła umowy o swobodzie przepływu osób.
Obywatele Unii Europejskiej i członkowie jego rodziny będą mogli wjeżdżać na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na mocy ważnego dokumentu podróży albo innego dokumentu potwierdzającego tożsamość i obywatelstwo.
Ustawa reguluje także warunki i zasady pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez obywateli UE oraz członków ich rodzin.
Zasadą jest, że każdy obywatel UE może bez wymagania dodatkowych dokumentów przebywć na terytorium Polski przez okres 3 miesięcy. Pobyt obywatela UE lub członka jego rodziny przekraczający ten okres uzależniony będzie od uzyskania zezwolenia na pobyt lub zezwolenia na pobyt czasowy.
Prezydent podpisał ustawę dnia 19 sierpnia 2002r.