Wjazd i pobyt obywateli Unii Europejskiej

26 lipca Sejm zaakceptował poprawki Senatu do ustawy o warunkach wjazdu i pobytu obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej oraz członków ich rodzin na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Ustawa ma na celu dostosowanie polskiego prawa do wymogów europejskich, a w szczególności do możliwości stosowania jednej z czterech podstawowych swobód europejskich, tj. swobody przepływu osób.

Ustawa szczegółowo reguluje zasady wjazdu, wydawania pozwoleń na pobyt obywateli państw UE i członków ich rodzin na terytorium Polski. Przepisy tej ustawy dotyczą także obywateli (a także członków ich rodzin) państw należących do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, które nie należą do UE, lecz z którymi UE zawarła umowy o swobodzie przepływu osób.

Porady prawne

Obywatele Unii Europejskiej i członkowie jego rodziny będą mogli wjeżdżać na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na mocy ważnego dokumentu podróży albo innego dokumentu potwierdzającego tożsamość i obywatelstwo.

Ustawa reguluje także warunki i zasady pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez obywateli UE oraz członków ich rodzin.

Zasadą jest, że każdy obywatel UE może bez wymagania dodatkowych dokumentów przebywć na terytorium Polski przez okres 3 miesięcy. Pobyt obywatela UE lub członka jego rodziny przekraczający ten okres uzależniony będzie od uzyskania zezwolenia na pobyt lub zezwolenia na pobyt czasowy.

Prezydent podpisał ustawę dnia 19 sierpnia 2002r.


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika