Przepisy dokładnie określają, jak postępować w sytuacjach kryzysowych. Ma to zapobiec powstaniu chaosu. Kryzys w Szczecinie nie jest na tyle groźny, aby trzeba było wprowadzać któryś ze stanów nadzwyczajnych. Niemniej istnieją dokładne procedury na wypadek takich awarii. Określa je ustawa o zarządzaniu kryzysowym (DzU z 2007 r. nr 89, poz. 590), która wymienia też osoby odpowiedzialne na różnych szczeblach (od ogólnokrajowego po gminny). Urzędnicy powinni mieć opracowane dokładne procedury na wypadek zagrożeń i plany reagowania kryzysowego. W miarę potrzeb do działania przystępują kolejne struktury. Biuro Bezpieczeństwa Narodowego oraz Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji monitorowały wczoraj sytuację, ale główny ciężar działań spoczął na wojewodzie zachodniopomorskim i lokalnym sztabie kryzysowym w Szczecinie.
Wydarzenia w Szczecinie a prawo
Powiązane artykuły
Urlop okolicznościowy 2025 - kiedy i ile dni przysługuje?
Kompletny przewodnik po urlopie okolicznościowym w 2025 roku. Sprawdź, ile dni przysługuje na ślub, urodzenie dziecka, zgon bliskich, jak złożyć wniosek i jakie są zasady wynagrodzenia.
Kurator - kiedy i dla kogo się ustanawia?
"Wszystko o kuratorze w 2025 roku - dla kogo ustanawia się kuratora, jakie są obowiązki, wynagrodzenie i najnowsze zmiany prawne. Przewodnik oparty na aktualnych przepisach KRiO.
Prawo łaski Prezydenta RP
Głównym celem postępowania ułaskawieniowego jest korekta prawomocnego wyroku w części dotyczącej kary. Ułaskawienie bowiem polega na całkowitym lub częściowym darowaniu albo złagodzeniu (...)
Umowa zlecenia i umowa o dzieło a ubezpieczenia społeczne
Jeśli zamierzasz podpisać umowę cywilnoprawną, to dowiedz się, czym różni się umowa zlecenia od umowy o dzieło i czy będziesz musiał opłacać ubezpieczenia społeczne.
Jak uzyskać informację z Rejestru Zastawów?
Centralna Informacja o Zastawach Rejestrowych udziela informacji, wydaje zaświadczenia i odpisy z rejestru zastawów na podstawie danych otrzymywanych z Centrali Rejestru Zastawów. Wyżej (...)
Zatrzymanie przez Policję - Prawa, Rodzaje, Czas Trwania
Kompletny przewodnik po zatrzymaniu w Polsce 2025. Sprawdź kiedy, na jak długo i przez kogo możesz zostać zatrzymany. Poznaj swoje prawa i rodzaje zatrzymania.
Od 1 stycznia 2021 r. trzeba informować ZUS o zawarciu umowy o dzieło
Przepisy tarczy antykryzysowej wprowadziły obowiązek informowania ZUS o umowach o dzieło zawieranych od nowego roku. ZUS musi prowadzić ewidencję takich umów.
Jak sąd ocenia dowody w postępowaniu cywilnym?
Bez względu na to, z jakim postępowaniem cywilnym masz do czynienia, zastanawiasz się, co może być dowodem w Twojej sprawie. Zasady dotyczące powoływania dowodów dotyczą każdego rodzaju (...)
Postępowanie w sprawie o dział spadku
Z chwilą otwarcia spadku między współspadkobiercami powstaje wspólność majątku spadkowego. Ich sytuacja prawna regulowana jest wówczas przez przepisy dotyczące współwłasności w częściach (...)
Dzierżawa 2025: Kompletny przewodnik prawny - umowa, obowiązki, prawo pierwokupu
Wszystko o dzierżawie w 2025 roku: jak zawrzeć umowę dzierżawy, jakie są obowiązki stron, prawo pierwokupu nieruchomości rolnych. Praktyczny przewodnik prawny z przykładami.