Prowadzę działalność gospodarczą opodatkowana podatkiem dochodowym na zasadach ogólnych. Wybudowałem (...)

Prowadzę działalność gospodarczą opodatkowana podatkiem dochodowym na zasadach ogólnych. Wybudowałem budynek usługowo-handlowy z lokalami mieszkalnymi na wynajem. Całą inwestycję przeprowadziłem sposobem gospodarczym i nie na wszystkie materiały posiadam faktury. W trakcie budowy skorzystałem z ulgi budowlanej w związku z budową lokali na wynajem ( dwa lokale mieszkalne przeznaczam na wynajem ). W 2005r. zakończyłem inwestycję i chciałbym ten budynek wprowadzić do majatku firmy. Czy wykorzystanie ulgi z tytułu budowy budynku usługowo-mieszkalnego z lokalami na wynajem ma wpływ na ustalenie wartości początkowej? Nadmieniam, iż do celów działalności gospodarczej będę wykorzystywał wyłącznie część usługową.

Na podstawie art. 14a § 3 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa ( tekst jednolity Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz.60 ze zm. ) w związku ze złożonym przez Pana D. wnioskiem z dnia 27.07.2005r. ( data wpływu 28.07.2005r. ) uzupełnionym dnia 15.09.2005r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Siedlcach uznaje stanowisko wnioskodawcy, iż w przypadku skorzystania z odliczeń od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym z tytułu budowy budynku usługowo-mieszkalnego z lokalami mieszkalnymi na wynajem należy ustalić wartość początkową środka trwałego (budynku), a następnie miesięczną kwotę odpisów amortyzacyjnych pomniejszać o wykorzystaną od podstawy opodatkowania ulgę podatkową, za nieprawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 27.07.2005r. ( data wpływu 28.08.2005r. ) Pan D. zwrócił się w sprawie udzielenia pisemnej informacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w jego indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Przedstawiony we wniosku problem dotyczy sposobu dokonywania odpisów amortyzacyjnych budynku z lokalami na wynajem w sytuacji gdy podatnik wcześniej korzystał z odliczeń w ramach ulgi z tytułu budowy przedmiotowego budynku. W trakcie budowy budynku usługowo-handlowego z lokalami mieszkalnymi na wynajem podatnik korzystał z odliczenia od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym z tytułu budowy dwóch lokali mieszkalnych na wynajem. W maju 2005 roku budowa została zakończona, a budynek został oddany do użytku. Zdaniem podatnika wartość początkową budynku dla celów odpisów amortyzacyjnych należy przyjąć proporcjonalnie do wartości budynku wykorzystywanego do celów działalności gospodarczej, a koszty podatkowe pomniejszyć o kwotę amortyzacji części mieszkalnej o część pokrytą z tytułu wykorzystanej ulgi podatkowej.

Amortyzacji - na zasadzie art.22a ust.1 ustawy z dnia 21 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz.176 ze zm. ) - podlegają stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania między innymi, budynki o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art.23a pkt 1 tj. umowy leasingu, zwane środkami trwałymi.Wartość początkowa środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych stanowi podstawę naliczania odpisów amortyzacyjnych dla celów podatkowych. Zasady ustalania wartości początkowej środka trwałego uzależnione są od tego w jaki sposób podatnik wszedł w jego posiadanie, np. zakup, wytworzenie, otrzymanie w formie wkładu niepieniężnego ( aportu ) wniesionego do spółki. W oparciu o zaprezentowane przez podatnika okoliczności wynika, że budynek usługowo-handlowy z lokalami mieszkalnymi na wynajem został wybudowany we własnym zakresie.

Na mocy art.23 ust.1 pkt 45 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odpisów z tytułu zużycia środków trwałych dokonywanych według zasad określonych w art.22a - 22o, od tej części ich wartości, która odpowiada poniesionym wydatkom na nabycie lub wytworzenie tych środków we własnym zakresie, odliczonym od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym albo zwróconym podatnikowi w jakiejkolwiek formie.

Jak zatem wynika z przytoczonych wyżej przepisów, odpisy z tytułu zużycia środków trwałych od ustalonej wartości początkowej tego środka trwałego w myśl przepisu art.22g ust.4 tj. po ustaleniu jego wartości zgodnie z wyceną biegłego powołanego przez podatnika, stanowić będą koszty uzyskania przychodów dla celów podatkowych, tylko w tej części, w jakiej nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania lub zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie.

Nie można bowiem dwukrotnie odliczać poniesionych wydatków raz poprzez odliczenie wydatków na budowę od dochodu, a drugi raz poprzez naliczanie odpisów amortyzacyjnych i zaliczanie ich w ciężar kosztów.Po dokonaniu wyceny środka trwałego odpisy amortyzacyjne powinien Pan stosować od wartości początkowej pomniejszonej o wartość wydatków poniesionych w ramach ulgi na wybudowanie mieszkań na wynajem oraz własnego lokalu mieszkalnego.

Mając na uwadze treść powołanych wyżej przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i przedstawiony w piśmie stan faktyczny organ podatkowy nie uznaje za prawidłowe stanowiska wnioskodawcy.Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia. Interpretacja ta nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na postanowienie niniejsze przysługuje, zgodnie z art.14a § 4 w związku z art.236 § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie .Zażalenie wnosi się za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Siedlcach w terminie 7 dni od dnia doręczenia niniejszego postanowienia stosownie do art.236 § 2 Ordynacji podatkowej.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika