Zakup oprogramowania a amortyzacja
Pytanie:
"Zakupiliśmy 10 sztuk oprogramowania Windows XP. Cena jednego programu nie przekracza 3.500 zł, lecz wszystkich już tak. Czy całość zakupu należy potraktować jako jedną wartość niematerialną i prawną i amortyzować? Czy może każde oprogramowanie należy rozliczyć oddzielnie i ze względu na wartość bezpośrednio zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu?"
Odpowiedź prawnika: Zakup oprogramowania a amortyzacja
Zgodnie z art. 22b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 22c, nabyte nadające się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania m.in. licencje - o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane przez niego do używania na podstawie umowy licencyjnej (sublicencji), umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 23a pkt 1, zwane wartościami niematerialnymi i prawnymi.
Jak stanowi art. 22d ust. 1 ustawy, podatnicy mogą nie dokonywać odpisów amortyzacyjnych od składników majątku, o których mowa w art. 22a i 22b, których wartość początkowa, określona zgodnie z art. 22g, nie przekracza 3.500 zł; wydatki poniesione na ich nabycie stanowią wówczas koszty uzyskania przychodów w miesiącu oddania ich do używania.
W przypadku nabycia kilku licencji programów komputerowych każda z nich powinna być traktowana jako odrębna wartość niematerialna i prawna. Program mógłby być traktowany jako jedna wartość, gdyby np. była to jedna licencja, ale wielostanowiskowa.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?