Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Z art. 10 ust. 1 i 2 oraz art. 14 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jednoznacznie wynika, iż odpłatne zbycie środka trwałego wykorzystywanego w działalności gospodarczej (ujętego w ewidencji środków trwałych) stanowi przychód z działalności gospodarczej, nawet jeśli przed zbyciem środek ten został wycofany z działalności gospodarczej, a między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składnik majątku wycofano z działalności i dniem jego odpłatnego zbycia nie upłynęło 6 lat.
Jednocześnie należy zaznaczyć, że stosownie do treści art. 24 ust. 2 pkt 1 ustawy dochodem lub stratą z odpłatnego zbycia składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1 lit. a, wykorzystywanych na potrzeby działalności gospodarczej (...) jest różnica między przychodem z odpłatnego zbycia a wartością początkową wykazaną w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (...), powiększona o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1, dokonanych od tych środków (...).
Dochód w takiej wysokości powinien być wykazany w KPiR, przy czym nie ma już konieczności wykazywania kosztów, gdyż zarówno wartość początkowa, jak i suma odpisów amortyzacyjnych wynikają one z poprzedniej dokumentacji prowadzonej przez podatnika.