Podatnik prosi o potwierdzenie, że: zakup środka trwałego poniżej ceny rynkowej nie wiąże się (...)
Podatnik prosi o potwierdzenie, że: zakup środka trwałego poniżej ceny rynkowej nie wiąże się z nieodpłatnym świadczeniem wymienionym w art. 12 ust.1 pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2000r. Nr 54, poz.654 ze zm.) i nie powoduje powstania obowiązku opodatkowania różnicy między wartością rynkową a wartością po jakiej dany środek zostaje zakupiony.
Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz.U. z 2005r. Nr.8, poz.60), po rozpatrzeniu wniosku S.A. z dnia 6 stycznia 2005r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, tj. potwierdzenia, że: zakup środka trwałego poniżej ceny rynkowej nie wiąże się z nieodpłatnym świadczeniem wymienionym w art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2000r. Nr 54, poz.654 ze zm.) i nie powoduje powstania obowiązku opodatkowania różnicy między wartością rynkową a wartością po jakiej dany środek zostaje zakupiony, Naczelnik Urzędu Skarbowego - biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny i prawny
postanawia
uznać stanowisko Strony za nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, że Strona rozważa zakup środków trwałych po cenie niższej niż ich wartość rynkowa. Według Strony w przedstawionym stanie faktycznym nie ma zastosowania art. 12 ust.1 pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2000r. Nr 54, poz.654 ze zm.), ponieważ środek trwały został nabyty za odpłatnością. Jednocześnie Strona zauważa, że art.14 jest adresowany do zbywających, a nie nabywających dany środek trwały.
Zgodnie z art. 12 ust.1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przychodem jest wartość otrzymanych nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie rzeczy lub praw, a także wartość innych nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń, z wyjątkiem świadczeń związanych z używaniem środków trwałych otrzymanych przez zakłady budżetowe, spółki użyteczności publicznej z wyłącznym udziałem jednostek samorządu terytorialnego lub ich związków od Skarbu Państwa, jednostek samorządu terytorialnego lub ich związków w nieodpłatny zarząd lub używanie.
Do przychodów nie zalicza się natomiast na podstawie art. 12 ust. 4 pkt 14 cyt. ustawy wartości otrzymanych nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie rzeczy lub praw, a także wartości innych nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń finansowanych lub współfinansowanych ze środków budżetu państwa, jednostek samorządu terytorialnego, ze środków agencji rządowych lub ze środków pochodzących od rządów państw obcych, organizacji międzynarodowych lub międzynarodowych instytucji finansowych, w ramach rządowych programów.
Zasady ustalania wartości świadczeń częściowo odpłatnych, o których mowa w art. 12 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy, określone zostały w art. 12 ust. 5a i 6a tej ustawy.W przypadku częściowej odpłatności za rzecz, prawo lub inne świadczenie powstaje przychód w wysokości odpowiednio różnicy między wartością rzeczy lub praw, ustaloną na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca ich uzyskania, a odpłatnością ponoszoną przez podatnika (art.12 ust. 5a cyt. ustawy) lub różnicy między wartością świadczeń, ustaloną wg zasad określonych w ust. 6, a odpłatnością ponoszoną przez podatnika (art.12 ust.6a ustawy).Ustawodawca podkreślił, że w ww. przypadkach art. 14 ust. 3 powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych będzie się stosować odpowiednio.
Przepis ten stanowi, iż jeżeli wartość wyrażona w cenie określonej w umowie znacznie odbiega od wartości rynkowej rzeczy lub praw, organ podatkowy wezwie strony do zmiany tej wartości lub wskazania przyczyn uzasadniających podanie ceny znacznie odbiegającej od wartości rynkowej. W razie nieudzielenia odpowiedzi, niedokonania zmiany wartości lub niewskazania przyczyn, które uzasadniają podanie ceny znacznie odbiegającej od wartości rynkowej, organ podatkowy określi wartość z uwzględnieniem opinii biegłego lub biegłych. Jeżeli wartość określona w ten sposób odbiega co najmniej o 33% od wartości wyrażonej w cenie, koszty opinii biegłego lub biegłych ponosi zbywający.Powyższe oznacza, że co do zasady w przypadkach otrzymania rzeczy lub praw, których wartość rynkowa jest wyższa od odpłatności ponoszonej przez podatnika, powstaje przychód z tytułu otrzymania częściowo odpłatnie rzeczy lub praw. Przychód ten nie wystąpi tylko w sytuacji, gdy istnieje uzasadniona przyczyna, dla której cena odbiega od wartości rynkowej. Nietrafne jest stanowisko Spółki, że w przedmiotowej sprawie nie ma zastosowania art. 12 ust.1 w/w ustawy. Od 01.01.2005r. do katalogu przychodów ustawodawca włączył również otrzymane rzeczy lub prawa częściowo odpłatne. Ponadto obok definicji tych przychodów zawartej w art. 12 ust. 5a powołany został art. 14 ust. 3. Zarówno art. 12 ust. 1, jak i 12 ust. 5a służą do ustalenia przychodów nabywcy rzeczy częściowo odpłatnych. Zatem zawarta w tych przepisach regulacja, dotycząca sposobu badania przez organ podatkowy cen określonych w umowach, może być również wykorzystana dla określenia wartości rzeczy lub praw, których otrzymanie częściowo odpłatnie (w rozumieniu cytowanych wyżej przepisów) powoduje u podatnika (nabywcy) powstanie przychodu, o którym mowa w art.12 ust.1 ustawy.Mając powyższe na uwadze, postanowiono jak na wstępie.
Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.
P o u c z e n i e
Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Strony i jest wiążąca dla organów podatkowych oraz organów kontroli skarbowej właściwych dla Strony - do czasu jej zmiany lub uchylenia (art. 14b § 1 i 2 ustawy - Ordynacja podatkowa)Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej, za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego (art.14a § 4 ustawy - Ordynacja podatkowa).