Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Kodeks postępowania cywilnego nakazuje, by wartość przedmiotu sporu była określona w kwocie pieniężnej. Zawiera także regulacje dotyczące jej obliczania w pewnych sprawach (np. o alimenty). W pozostałych przypadkach, do których należy także sytuacja opisana w pytaniu, należy przyjąć, że powód jest zobowiązany zastosować obiektywne kryteria wyceny. Takim kryterium jest właśnie wartość rynkowa rzeczy.
Jeżeli sąd dojdzie do wniosku, że wartość została źle oznaczona, może przeprowadzić dochodzenie (i w efekcie może dojść do przekazania sprawy innemu sądowi, jeśli nastąpi zmiana właściwości).
Przepisy procedury cywilnej stanowią, iż w apelacji skarżący jest zobowiązany podać wartość przedmiotu zaskarżenia (art. 368 § 2 kpc), przy czym wartość ta może być oznaczona na kwotę wyższą od wartości przedmiotu sporu wskazanej w pozwie jedynie wtedy, gdy powód rozszerzył powództwo lub sąd orzekł ponad żądanie. Zatem sam wzrost wartości rynkowej przedmiotu sporu w trakcie postępowania nie pozwala na „urealnienie” wartości przedmiotu zaskarżenia.