Możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na organizacją jubileuszu (...)

Możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na organizacją jubileuszu Spółki.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 08 listopada 2007 r. (data wpływu do tut. BKIP- 12 listopada 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na organizacją jubileuszu Spółki - jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 12 listopada 2007 r. wpłynął do tut. BKIP ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na organizacją jubileuszu Spółki.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka jako producent bielizny damskiej, w grudniu będzie organizować jubileusz 10-lecia. Impreza będzie obejmowała m.in. wynajem sali, catering, wręczenie dyplomów, nagród i gadżetów z logo Spółki. Na obchody jubileuszu zostaną rozesłane zaproszenia, zaproszonymi są głównie pracownicy, ale również przedstawiciele władz miasta oraz firm współpracujących ze Spółką. Impreza finansowana będzie ze środków obrotowych. Przed wejściem na salę odbywać się będzie rejestracja gości wraz z wydawaniem identyfikatorów z nazwiskiem, więc możliwe będzie precyzyjne określenie listy przybyłych ? liczby pracowników i osób z zewnątrz.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy wydatki poniesione na zorganizowanie takiej uroczystości mogą stanowić w całości koszt uzyskania przychodu czy tylko w części dotyczącej pracowników...

Zdaniem Spółki, zgodnie z art. 15 ust 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych ( Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) kosztami są również wydatki na zabezpieczenie lub zachowanie źródła przychodów, a ponieważ to pracownicy swoją pracą generują przychód Spółki to wydatki na zorganizowanie jubileuszu w części dotyczącej pracowników można postrzegać jako wydatki na zabezpieczenie ( zachowanie) źródła przychodów. Impreza tego typu ma miedzy innymi na celu zwiększenie efektywności pracy poprzez poprawę atmosfery pracy i zintegrowanie pracowników oraz wzmocnienie identyfikacji pracowników z firmą. Jest to szczególnie istotne w obecnej sytuacji rynkowej, kiedy obserwujemy coraz większy odpływ pracowników do pracy za granicą. Na podstawie ? listy obecności? będziemy w stanie wyliczyć ?osobokoszt? imprezy i wyodrębnić koszty stanowiące koszty uzyskania przychodu ( dotyczące pracowników) oraz koszty dotyczące osób pozostałych traktowane jako reprezentacyjne i tym samym nie stanowiące kosztu uzyskania przychodu.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika