Wigilia a koszty uzyskania przychodów

Pytanie:

"Firma zawarła umowę zlecenia z osobą fizyczną na usługę cateringu - przygotowanie spotkania wigilijnego firmy. Kwota brutto umowy obejmuje również koszt jedzenia. Czy pomimo, że usługa ma charakter reprezentacji, to czy jednak można koszt takiej umowy zlecenia zaliczyć do kosztów podatkowych spółki?"

Odpowiedź prawnika: Wigilia a koszty uzyskania przychodów

Zgodnie z ustawami o podatkach dochodowych, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów kosztów reprezentacji, w szczególności poniesionych na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych (art. 23 ust. 1 pkt 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych).

Jak podkreśla się jednak w literaturze, pracownicza wigilia, na którą nie są zaproszeni kontrahenci i klienci firmy, ma charakter wewnętrzny i nie ma charakteru reprezentacyjnego (tak: P. Jabłonowski,  Przyjęcia wigilijne w pracy a koszty uzyskania przychodu, Gazeta Prawna z 7 stycznia 2008 r.).

Niektóre organy podatkowe kwestionują możliwość zaliczania wydatków na organizację wigilii do kosztów podatkowych z powodu braku związku z przychodem. Żeby firma mogła uznać wydatki na imprezę jako koszty uzyskania przychodu, celem spotkania musi być integracja lub polepszanie atmosfery w pracy. Samo przebywanie razem czy wspólna konsumpcja to za mało (tak: wyrok WSA z dnia 13 lutego 2007 r., sygn. III SA/Wa 4283/06). Jeżeli bowiem firmowa impreza ma wyłącznie charakter rekreacyjny (np. impreza kulturalna bądź sportowa czy też spotkanie wigilijne), to trudno doszukać się jej związku z osiąganym przychodem (to jest zaś niezbędny warunek zaliczenia tych wydatków do kosztów podatkowych). Organizowanie takich imprez najczęściej trzeba uznać za działalność socjalną, niezwiązaną z osiąganiem przychodów, a wydatków na ten cel nie można uznać za koszty podatkowe.

Przeważa jednak bardziej liberalne stanowisko wyrażone m.in. przez Izbę Skarbową w Bydgoszczy w interpretacji z 10 października 2007 r. (nr ITPB1/423-73/07/AT). Zdaniem Izby, uczestnicząc w tego rodzaju spotkaniach, pracownicy konsolidują się z firmą, a mając świadomość, że pracodawca o nich dba - sumienniej wywiązują się ze swojej pracy. Efektywność pracy wykonywanej przez silnie zmotywowany i zharmonizowany zespół przekłada się w konsekwencji na przychody uzyskiwane przez firmę.

Wydatki ponoszone na rzecz pracowników poprzez zorganizowanie dla nich imprez okolicznościowych i integracyjnych stanowią koszt uzyskania przychodów, gdy są one związane z prowadzoną przez firmę działalnością oraz mają na celu poprawę atmosfery pracy i wzajemną integrację pracowników (najlepiej spotkanie motywacyjne czy towarzyskie) - tak: pismo Ministra Finansów z marca 2006 r. (nr PB3/GN-8213-298/ 05/1680).


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika