Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Zgodnie z ustawami o podatkach dochodowych, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów kosztów reprezentacji, w szczególności poniesionych na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych (art. 23 ust. 1 pkt 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych).
Jak podkreśla się jednak w literaturze, pracownicza wigilia, na którą nie są zaproszeni kontrahenci i klienci firmy, ma charakter wewnętrzny i nie ma charakteru reprezentacyjnego (tak: P. Jabłonowski, Przyjęcia wigilijne w pracy a koszty uzyskania przychodu, Gazeta Prawna z 7 stycznia 2008 r.).
Niektóre organy podatkowe kwestionują możliwość zaliczania wydatków na organizację wigilii do kosztów podatkowych z powodu braku związku z przychodem. Żeby firma mogła uznać wydatki na imprezę jako koszty uzyskania przychodu, celem spotkania musi być integracja lub polepszanie atmosfery w pracy. Samo przebywanie razem czy wspólna konsumpcja to za mało (tak: wyrok WSA z dnia 13 lutego 2007 r., sygn. III SA/Wa 4283/06). Jeżeli bowiem firmowa impreza ma wyłącznie charakter rekreacyjny (np. impreza kulturalna bądź sportowa czy też spotkanie wigilijne), to trudno doszukać się jej związku z osiąganym przychodem (to jest zaś niezbędny warunek zaliczenia tych wydatków do kosztów podatkowych). Organizowanie takich imprez najczęściej trzeba uznać za działalność socjalną, niezwiązaną z osiąganiem przychodów, a wydatków na ten cel nie można uznać za koszty podatkowe.
Przeważa jednak bardziej liberalne stanowisko wyrażone m.in. przez Izbę Skarbową w Bydgoszczy w interpretacji z 10 października 2007 r. (nr ITPB1/423-73/07/AT). Zdaniem Izby, uczestnicząc w tego rodzaju spotkaniach, pracownicy konsolidują się z firmą, a mając świadomość, że pracodawca o nich dba - sumienniej wywiązują się ze swojej pracy. Efektywność pracy wykonywanej przez silnie zmotywowany i zharmonizowany zespół przekłada się w konsekwencji na przychody uzyskiwane przez firmę.
Wydatki ponoszone na rzecz pracowników poprzez zorganizowanie dla nich imprez okolicznościowych i integracyjnych stanowią koszt uzyskania przychodów, gdy są one związane z prowadzoną przez firmę działalnością oraz mają na celu poprawę atmosfery pracy i wzajemną integrację pracowników (najlepiej spotkanie motywacyjne czy towarzyskie) - tak: pismo Ministra Finansów z marca 2006 r. (nr PB3/GN-8213-298/ 05/1680).