Czy w przypadku, gdy nabywca nie posiada nr PESEL wystarczy, że klient w rubryce oświadczenia przeznaczonej (...)

Czy w przypadku, gdy nabywca nie posiada nr PESEL wystarczy, że klient w rubryce oświadczenia przeznaczonej na PESEL wpisze ?nie posiadam? ? czy zgodnie z przepisami ustawy sprzedaż takiej osobie oleju opałowego do celów grzewczych będzie mogła być opodatkowana stawką wg art. 89 ust. 1 pkt 9 ustawy, czy też brak PESEL na oświadczeniu sprawia, iż dane są niekompletne i zgodnie z art. 89 ust. 10 pkt 2 i opodatkowane podwyższoną stawka akcyzy określoną w art. 89 ust. 4 pkt 1?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 14 października 2011 r. (data wpływu 21 października 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie danych zawartych w oświadczeniu o przeznaczeniu nabywanych wyrobów do celów opałowych ? jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 21 października 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie danych zawartych w oświadczeniu o przeznaczeniu nabywanych wyrobów do celów opałowych.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca (dalej również Spółka) zakupuje i odsprzedaje olej opałowy do celów grzewczych od Y do klientów: firm i osób fizycznych. Olej kupowany jest z zapłaconą akcyzą w stawce obniżonej, zgodnie z art. 89 ust. 1 pkt 9 i odsprzedawany tylko w przypadku, gdy kupowany jest do celów grzewczych po złożeniu oświadczenia akcyzowego zgodnie z art. 89 ustawy akcyzowej.

W przypadku sprzedaży osobom fizycznym oświadczenie powinno zawierać elementy wymienione w art. 89 ust. 8 pkt 1 ustawy, elementem tym jest m.in. nr PESEL.

Tymczasem zgłosił się potencjalny nabywca oleju opałowego do celów opałowych, który posługuje się tylko paszportem niemieckim. Zakupił na terenie Polski dom ogrzewany olejem opałowym, ale na stałe zameldowany jest w Niemczech. Nie ma ani polskiego NIP, ani PESEL, nie posługuje się polską kartą pobytu czy innym dokumentem wystawionym przez polskie organy administracji.

Klient chciałby kupować olej opałowy do celów grzewczych, ale na załączonym do transakcji oświadczeniu akcyzowym brakowałoby nr NIP i PESEL.

Zgodnie z nowelizacją przepisów od dnia 1 września 2011 r. NIP nie byłby konieczny, natomiast klient niebyłby w stanie podać PESEL.

Zgodnie z art. 89 ust. 10 pkt 2 ustawy sprzedawca jest zobowiązany zastosować (wyższą) stawkę akcyzy zgodnie z art. 89 ust. 4 pkt 1.

W przypadku m.in., gdy oświadczenie jest niekompletne ? klient nie posiada PESEL i oświadczenie nie będzie zawierało tej pozycji to wystarczy wpisać na oświadczeniu ?Nie posiadam PESEL?.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w przypadku, gdy nabywca nie posiada nr PESEL wystarczy, że klient w rubryce oświadczenia przeznaczonej na PESEL wpisze ?nie posiadam? ? czy zgodnie z przepisami ustawy sprzedaż takiej osobie oleju opałowego do celów grzewczych będzie mogła być opodatkowana stawką wg art. 89 ust. 1 pkt 9 ustawy, czy też brak PESEL na oświadczeniu sprawia, iż dane są niekompletne, a sprzedaż zgodnie z art. 89 ust. 10 pkt 2 ustawy opodatkowana podwyższoną stawka akcyzy określoną w art. 89 ust. 4 pkt 1...

Zdaniem Wnioskodawcy, sugerując się odpowiedzią Ministerstwa Finansów na interpelację poselską nr 3488 w sprawie zastosowania obniżonej stawki akcyzy od sprzedaży oleju opałowego (interpelacja z dnia 12 czerwca 2008 r. (?)) Spółka uważa, iż wskazanie w oświadczeniu akcyzowym w miejscu PESEL, iż nabywca wyrobu akcyzowego go nie posiada, nie powoduje niekompletności oświadczenia i nie skutkuje utratą obniżonej stawki akcyzowej na zakupiony do celów grzewczych olej opałowy.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Przepis art. 89 ust. 5 pkt 2 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (t.j. Dz. U. z 2011 r. Nr 108, poz. 626 ze zm.), zwanej dalej ustawą, stanowi, iż sprzedawca wyrobów akcyzowych nieobjętych zwolnieniem od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie, określonych w ust. 1 pkt 9, 10 i 15, jest obowiązany w przypadku sprzedaży osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej - do uzyskania od nabywcy oświadczenia, że nabywane wyroby są przeznaczone do celów opałowych, uprawniających do stosowania stawek akcyzy określonych w ust. 1 pkt 9, 10 i 15; oświadczenie to powinno być załączone do kopii paragonu lub kopii innego dokumentu sprzedaży wystawionego nabywcy, a w przypadku braku takiej możliwości sprzedawca jest obowiązany wpisać na oświadczeniu numer i datę wystawienia dokumentu potwierdzającego tę sprzedaż.

W myśl art. 89 ust. 8 ustawy, oświadczenie, o którym mowa w ust. 5 pkt 2, powinno zawierać:

  1. imię i nazwisko, numer dowodu osobistego lub nazwę i numer innego dokumentu stwierdzającego tożsamość, numer PESEL nabywcy lub pełnoletniej osoby zameldowanej pod tym samym adresem co nabywca;
  2. adres zameldowania nabywcy oraz adres zamieszkania, jeżeli jest inny od adresu zameldowania;
  3. określenie ilości, rodzaju oraz przeznaczenia nabywanych wyrobów;
  4. określenie liczby posiadanych urządzeń grzewczych, w których mogą być wykorzystane te wyroby oraz miejsc (adresów), gdzie znajdują się te urządzenia;
  5. wskazanie rodzaju i typu urządzeń grzewczych;
  6. datę i miejsce sporządzenia oświadczenia oraz czytelny podpis składającego oświadczenie.

Z opisu przedstawionego we wniosku wynika, iż Wnioskodawca zakupuje i odsprzedaje olej opałowy do celów grzewczych. Jednym z potencjalnych jego nabywców jest klient, który posługuje się tylko paszportem niemieckim (zakupił on na terenie Polski dom ogrzewany olejem opałowym ale na stałe zameldowany jest w Niemczech. Nie ma ani polskiego NIP, ani PESEL, nie posługuje się polską kartą pobytu czy innym dokumentem wystawionym przez polskie organy administracji).

Klient chciałby kupować olej opałowy do celów grzewczych, ale na załączonym do transakcji oświadczeniu akcyzowym brakowałoby nr NIP i PESEL.

W opinii Zainteresowanego, gdy oświadczenie jest niekompletne ? klient nie posiada PESEL i oświadczenie nie będzie zawierało tej pozycji ? to wystarczy wpisać na oświadczeniu ?Nie posiadam PESEL?.

Wobec powyższego wyjaśnić należy, iż z świetle art. 89 ust. 9 ustawy, osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej nabywająca wyroby akcyzowe określone w ust. 1 pkt 9, 10 i 15 jest obowiązana do okazania sprzedawcy dokumentu, o którym mowa w ust. 8 pkt 1, w celu potwierdzenia jej tożsamości.

Dokumentem tym może być albo dowód osobisty albo inny dokument stwierdzający tożsamość.

Następnie zauważyć należy, iż w myśl art. 89 ust. 10 pkt 2 ustawy, sprzedawca wyrobów akcyzowych określonych w ust. 1 pkt 9, 10 i 15 osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej jest obowiązany zastosować stawkę akcyzy określoną w ust. 4 pkt 1 albo odmówić sprzedaży tych wyrobów w przypadku, gdy dane zawarte w oświadczeniu są niekompletne, nieczytelne lub nie zgadzają się z danymi wynikającymi z dokumentu, o którym mowa w ust. 8 pkt 1.

Jeśli zatem nabywca wyrobów akcyzowych nie posiada dowodu osobistego oraz nr PESEL ? jest cudzoziemcem, posiadającym inny dokument stwierdzający jego tożsamość i nie posiada ani polskiego NIP, ani PESEL ? to składając oświadczenie może posłużyć się jedynie danymi identyfikacyjnymi, które będą stanowiły odpowiednik dla polskiego nr PESEL. Zatem w tym przypadku niekompletność, o której mowa w art. 89 ust. 10 pkt 2 ustawy, nie będzie miała miejsca, gdyż nabywca składając oświadczenie złoży je zgodnie z danymi wynikającymi z ?innego dokumentu stwierdzającego tożsamość?, właściwego dla kraju, w którym jest on zameldowany.

Biorąc pod uwagę opis zawarty we wniosku oraz treść powołanych przepisów stwierdzić należy, że w przypadku, gdy nabywca nie posiada nr PESEL wystarczy, że klient w rubryce oświadczenia przeznaczonej na PESEL wpisze ?nie posiadam? ? zgodnie z przepisami ustawy sprzedaż takiej osobie oleju opałowego do celów grzewczych będzie mogła być opodatkowana stawką wg art. 89 ust. 1 pkt 9 ustawy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika