Akcyza za samochód campingowy

Pytanie:

W miesiącu sierpień 2008 r. kupiłem w Niemczech samochód campingowy o masie powyżej 3,5 tony. W dowodzie rejestracyjnym zaznaczone jest że jest to pojazd specjalny. Urzędniczka oświadczyła, że jako pojazd powyżej 3,5 tony i samochód specjalny nie płacę akcyzy i pojazd został zarejestrowany. Proszę o informację czy faktycznie od wymienionego pojazdu nie płaci się akcyzy?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym akcyzie podlegają samochody osobowe niezarejestrowane na terytorium kraju, zgodnie z przepisami o ruchu drogowym.

Zatem akcyzie podlegają tylko samochody osobowe. Samochody inne niż osobowe, a zatem również samochód campingowy o masie powyżej 3,5 tony, nie podlegają zatem opodatkowaniu akcyzą.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (1)

Marzena

13.5.2011 8:47:17

Re: Akcyza za samochód

Urzędy Celne są innego zdania, naliczono mi akcyzę za samochód kempingowy o masie 6,5 tony, a obecnie mam sprawę karną, więc jaki faktycznie jest stan prawny?


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 10.1.2019

  Zwolnienie od akcyzy pojazdów elektrycznych, hybrydowych i z napędem wodorowym

  Komisja Europejska zatwierdziła zwolnienie od podatku akcyzowego pojazdów elektrycznych, hybrydowych i z napędem wodorowym. Od kiedy można stosować zwolnienie od akcyzy?

 • 16.8.2018

  Wkrótce zerowa akcyza na gaz LNG

  Nowelizacja ustawy o podatku akcyzowym oraz ustawy - Prawo celne wprowadza zerową stawkę akcyzy na gaz ziemny CNG i LNG. Rozwiązanie to ma wpisywać się w program walki ze smogiem.

 • 17.2.2015

  Akcyza - podatek akcyzowy 2015

  Akcyza 2015 - ważne zmiany. Sprawdź, jaki towar jest opodatkowany podatkiem akcyzowym i czym jest wiążąca informacja akcyzowa.

 • 25.6.2017

  Akcyza na elektroniczne papierosy i wyroby nowatorskie

  Ministerstwo Finansów skierowało do konsultacji publicznych projekt ustawy, która wprowadza akcyzę na płyny do e-papierosów i wyroby nowatorskie. Przewiduje też obowiązek (...)

 • 2.3.2017

  Podatek akcyzowy

  Podatek akcyzowy, podobnie jak podatek od towarów i usług, jest podatkiem pośrednim. Podatki pośrednie, stosownie do zapisów traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, są zharmonizowane (...)