Czy zbycie udziałów w polskiej spółce z ograniczoną odpowiedzialnością posiadającej nieruchomość (...)

Czy zbycie udziałów w polskiej spółce z ograniczoną odpowiedzialnością posiadającej nieruchomość położoną na terytorium RP podlega opodatkowaniu w Polsce podatkiem dochodowym od osób prawnych?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 29.10.2012 r. (data wpływu 30.10.2012r.) uzupełnionego pismem z dnia 09.01.2013 r. (data wpływu 09.01.2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie opodatkowania zbycie udziałów posiadanych przez podmiot cypryjski w polskiej spółce z ograniczoną odpowiedzialnością posiadającej nieruchomość położoną na terytorium RP ? jest prawidłowe.


Porady prawne

UZASADNIENIE


W dnu 30.10.2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie opodatkowania zbycie udziałów posiadanych przez podmiot cypryjski w polskiej spółce z ograniczoną odpowiedzialnością posiadającej nieruchomość położoną na terytorium RP.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.


Wnioskodawca jest spółką prawa cypryjskiego utworzoną w formie private company limited by shares (będącą odpowiednikiem polskiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością). Podatnik docelowo zamierza zrealizować określoną inwestycję na terytorium Polski i w tym celu nabyć udziały w polskiej spółce prawa handlowego działającej w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Po osiągnięciu założonych celów inwestycyjnych Wnioskodawca zamierza dokonać zbycia udziałów polskiej spółki na rzecz zewnętrznego inwestora. Istotną okolicznością planowanej transakcji jest fakt posiadania przez polską spółkę nieruchomości komercyjnej położonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie:


Czy zbycie udziałów w polskiej spółce z ograniczoną odpowiedzialnością posiadającej nieruchomość położoną na terytorium RP podlega opodatkowaniu w Polsce podatkiem dochodowym od osób prawnych?


Zdaniem Wnioskodawcy w niniejszej sprawie znajdzie zastosowanie znajduje przepis art. 13 ust. 4 Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Cypru w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku, sporządzonej w W dnia 4 czerwca 1992 r. (Dz. U. z 1993 roku nr 117 poz. 523 ? dalej: ?umowa polsko-cypryjska?). Zgodnie z jego treścią zyski z przeniesienia tytułu własności majątku, inne niż wymienione w ustępach 1, 2 i 3 powołanego przepisu, podlegają opodatkowaniu tylko w tym Umawiającym się Państwie, w którym przenoszący tytuł własności ma miejsce zamieszkania lub siedzibę. Mając na uwadze, że zyski z tytułu zbycia udziałów w spółkach zależnych nie zostały wymienione w ust. 1, 2 i 3 art. 13, ani też żaden inny przepis Umowy nie przewiduje szczególnego reżimu prawnego dla ustalenia miejsca opodatkowania zysków ze zbycia udziałów, ustalenie miejsca opodatkowania powinno nastąpić na mocy art. 13 ust. 4 analizowanej Umowy. W przedmiotowym stanie faktycznym państwem uprawnionym do opodatkowania zysków ze zbycia udziałów w polskiej spółce z ograniczoną odpowiedzialnością będzie zatem państwo, w którym spółka zbywająca ma siedzibę, czyli Cypr.

Analizując treść art. 13 ust. 1, który dotyczy miejsca opodatkowania zysków z przeniesienia własności majątku nieruchomego, w świetle postanowień ustępu 2 i 3 tego samego przepisu, należy stwierdzić, iż analizowana Umowa nie zawiera tzw. szerokiej klauzuli nieruchomościowej, która nakazywałaby opodatkowanie zysków ze zbycia udziałów w spółce posiadającej nieruchomość na terytorium danego państwa będącego stroną Umowy według miejsca położenia nieruchomości. Tym samym należy uznać, że w niniejszym stanie faktycznym okoliczność posiadania przez polską spółkę, której udziały będą zbywane przez Wnioskodawcę, nieruchomości położonej na terytorium RP, nie będzie miało wpływu na ustalenie miejsca opodatkowania zysków z transakcji, które powinno nastąpić zgodnie z treścią art. 13 ust. 4. W konsekwencji państwem uprawnionym zgodnie z treścią Umowy do opodatkowania zysków ze zbycia udziałów w polskiej spółce będzie wyłącznie Republika Cypru.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono w tym zakresie od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, tekst jednolity Dz. U. 2012, poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika