Umowa zlecenie z firmą zagraniczną

Pytanie:

"Firma z siedzibą na Cyprze, a w Polsce tylko z rejestracją VAT (bez siedziby, biura, adresu w Polsce), chce zatrudnić na terenie Polski osobę na umowę zlecenie do wypełniania formularzy do urzędów. Osoba ta prowadzi działalność gospodarczą w zbliżonym zakresie, tak więc doliczy dochody z umowy zlecenia do dochodów z działalności gospodarczej i wykaże to na deklaracji PIT-5. Czy to wystarczy? Czy konieczne jest złożenie jeszcze innych deklaracji zarówno ze strony zleceniodawcy, jak i zleceniobiorcy?"

Odpowiedź prawnika: Umowa zlecenie z firmą zagraniczną

Oczywiście polski przedsiębiorca może w zakresie prowadzonej działalności gospodarczej świadczyć usługi na rzecz przedsiębiorców zagranicznych. Przychody z tego tytułu zalicza do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej i opodatkowuje na takich zasadach, jak inne przychody z tej działalności. W szczególności sam jest płatnikiem swojego podatku dochodowego i składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, w związku z czym nie ma konieczności dodatkowej rejestracji np. zleceniodawcy jako płatnika składek w Polsce, czy składania dodatkowych deklaracji tak przez polskiego zleceniobiorcę, jak przez zagranicznego zleceniodawcę.


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika