Prawo do odliczenia całości podatku naliczonego z faktur dokumentujących usługi związane z organizacją (...)

Prawo do odliczenia całości podatku naliczonego z faktur dokumentujących usługi związane z organizacją szkolenia

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 12.06.2012 r. (data wpływu 15.06.2012 r.), uzupełnionym pismem z dnia 24.08.2012 r. (data wpływu 27.08.2012 r.) na wezwanie tut. Organu z dnia 14.08.2012 r. (skutecznie doręczone w dniu 21.08.2012 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia całości podatku naliczonego z faktur dokumentujących usługi związane z organizacją szkolenia - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 15.06.2012r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia całości podatku naliczonego z faktur dokumentujących usługi związane z organizacją szkolenia. Wniosek uzupełniony został pismem z dnia 24.08.2012 r. (data wpływu 27.08.2012 r.) na wezwanie tut. Organu z dnia 14.08.2012 r.


W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:


Wnioskodawca (dalej Spółka) prowadzi działalność na rynku produktów leczniczych w sektorze farmaceutycznym. W ramach prowadzonej działalności Spółka zawarła umowę o świadczenie usług z zagranicznym producentem i dystrybutorem produktów leczniczych (dalej Zleceniodawca). Zakres usług świadczonych przez Wnioskodawcę na podstawie niniejszej umowy polega w szczególności na:

  • doradztwie, marketingu i promocji wyrobów Zleceniodawcy - m.in. w środkach masowego przekazu, lub w inny uzgodniony między stronami sposób
  • świadczeniu usług pośrednictwa w zakresie działalności sponsoringowej w obszarze promocji zdrowia, której celem jest stworzenie lub umocnienie pozytywnego wizerunku Zleceniodawcy
  • obserwacji i badaniu rynku dla produktów Zleceniodawcy,
  • organizacji prezentacji, seminariów, kongresów i konferencji mających na celu rozpowszechnianie informacji o Zleceniodawcy i oferowanych przez niego produktach
  • bieżącym utrzymywaniu kontaktów z klientami/partnerami biznesowymi (hurtownikami, sieciami aptek, aptekami etc.) w celu informowania ich o produktach Zleceniodawcy.


Wynagrodzenie za działania na rzecz Zleceniodawcy określono jako koszt działań zrealizowanych w ramach świadczenia usług na rzecz Zleceniodawcy, powiększony o procentową marżę. Wynagrodzenie to płatne jest przez Zlecającego na podstawie faktur wystawianych przez Wnioskodawcę w okresach miesięcznych.


Stan faktyczny 1


W ramach opisanej powyżej umowy, realizując działania na rzecz Zlecającego, Spółka ponosi wydatki wyłączone z kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 28 Ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych tzn. koszty reprezentacji, w szczególności są to usługi gastronomiczne, a także zakup żywności oraz napojów. Koszty te ponoszone są w trakcie indywidualnych spotkań pracowników Spółki z partnerami biznesowymi (w szczególności z hurtownikami, aptekami i sieciami aptek). Spotkania te mają na celu podtrzymanie dobrych relacji biznesowych, co w sposób bezpośredni przekłada się na realizację strategii sprzedaży wyznaczonej w umowie przez Zleceniodawcę.


Stan faktyczny 2


W zakresie realizacji postanowień umowy opisanej na wstępie, Spółka organizuje nieodpłatne prezentacje i szkolenia produktowe dla podmiotów oferujących do sprzedaży produkty Zleceniodawcy. Celem tych prezentacji i szkoleń jest przekazanie specjalistycznej wiedzy na temat tych produktów, ich właściwości oraz możliwych zastosowań. Organizowane prezentacje i szkolenia odbywają się w małych grupach i mają charakter informacyjny oraz instruktażowy. W trakcie takich prezentacji ich uczestnicy mogą skorzystać z poczęstunku oferowanego przez Wnioskodawcę.


Stan faktyczny 3


W celu zapewnienia stałego podnoszenia poziomu usług świadczonych przez Wnioskodawcę na rzecz Zleceniodawcy w ramach podpisanej umowy, Wnioskodawca organizuje merytoryczno - zawodowe spotkania pracowników oraz innych osób realizujących zadania promocyjno-reklamowe na rzecz Spółki. Spotkania te poświęcone są zarówno omówieniu bieżących zagadnień (np. podsumowania kwartału, prezentacji wyników sprzedaży itp.), jak też poszerzeniu ich wiedzy i umiejętności w obszarze właściwej realizacji przyjętych przez Spółkę strategii marketingowych, nowoczesnych technik sprzedaży, planowania oraz kontroli jakości świadczonych usług, wyboru i selekcji potencjalnych odbiorców, a także umiejętności nawiązywania i podtrzymywania kontaktów z potencjalnymi odbiorcami produktów oferowanych przez Zleceniodawcę. Wskazani przez przełożonych pracownicy są zobowiązani do uczestnictwa w takim szkoleniu, które jest elementem realizacji ich obowiązków pracowniczych, a nieobecność na szkoleniu może być uzasadniona tylko przez takie okoliczności, które zwalniają z obowiązku świadczenia pracy.

Typowymi kosztami ponoszonymi przez Wnioskodawcę w związku z organizacją takiego szkolenia dla pracowników są np: koszty wynajęcia sali i zapewnienia warunków do realizacji szkolenia w postaci aparatury nagłaśniającej, rzutników, telewizorów i odtwarzaczy oraz zapewnienia wyżywienia (często również noclegu/noclegów) dla uczestniczących w szkoleniu osób. Wydatki te realizowane są na podstawie faktur VAT. Faktury te mogą zawierać jedną pozycję dotyczącą usługi kompleksowej lub też wyszczególnienie poszczególnych usług wchodzących w skład usługi kompleksowej jaką jest organizacja szkolenia.

Wnioskodawca wskazuje, iż wszystkie wymienione koszty związane z nabywaniem usług gastronomicznych są kosztem ponoszonym w związku ze świadczeniem usług na rzecz podmiotu zagranicznego, które to koszty stanowią podstawę do wystawienia faktury sprzedaży za zrealizowane usługi.


W uzupełnieniu wniosku z dnia 24.08.2012 r. Wnioskodawca wskazał:

  • Opisane w stanie faktycznym 1 spotkania z partnerami biznesowymi dotyczą sprzedaży, reklamy, promocji, prezentacji, szkoleń produktowych itp. produktów Zleceniodawcy. Czynności te wynikają ze ściśle z zawartej Umowy.
  • Sformułowanie użyte w opisie stanu faktycznego 3: ?innych osób realizujących zadania promocyjno ? reklamowe na rzecz Spółki? dotyczy osób współpracujących z zewnętrzną firmą specjalizującą się m.in. w zakresie świadczenia usług kompleksowej obsługi w przygotowaniu i zarządzaniu realizacją akcji informacyjnych i kontaktami z otoczeniem. Firma ta, na podstawie odrębnej umowy, realizuje na rzecz BP Sp. z o.o. usługi polegające na upowszechnianiu informacji o B. i produktach będących w ofercie handlowej Grupy B., a także budowie właściwego wizerunku B. Umowa, o której mowa powyżej, została zawarta i jest realizowana w celu wykonywania zadań na rzecz Zleceniodawcy wynikających z Umowy. Usługi te świadczone są przez tę zewnętrzną firmę za pomocą osób z nią współpracujących (zwanych dalej ?Przedstawicielami?). Zgodnie z umową w przypadku rozpoczęcia współpracy z Przedstawicielami mającymi realizować zobowiązania tej firmy wobec Spółki wynikające z umowy, Spółka zobowiązuje się organizować spotkania informacyjne i szkolenia w zakresie niezbędnym do prawidłowego wykonywania przez Przedstawicieli zadań w ramach realizacji usług przez tę firmę na rzecz Spółki


W związku z powyższym zadano następujące pytania:


W odniesieniu do stanu faktycznego nr 1


  1. Czy koszty usług gastronomicznych poniesione w zakresie indywidualnych spotkań pracowników Spółki z partnerami biznesowymi (w szczególności z aptekami, hurtownikami i sieciami aptek) refakturowane na podstawie umowy o świadczenie usług, wyłączone z kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 28 Ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w zakresie przedstawionego przez Wnioskodawcę stanu faktycznego stanowią koszty uzyskania przychodów?

W odniesieniu do stanu faktycznego nr 2


  1. Czy koszty usług gastronomicznych i artykułów spożywczych nabywanych w ramach i na potrzeby poczęstunku w trakcie organizowanych dla podmiotów zewnętrznych prezentacji produktów oferowanych przez Zleceniodawcę stanowią koszty uzyskania przychodów w świetle art. 15 ust. 1 Ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?

W odniesieniu do stanu faktycznego nr 3


  1. Czy koszty usług gastronomicznych nabywanych w ramach organizowanych spotkań merytoryczno - zawodowych dla pracowników Wnioskodawcy oraz innych osób realizujących zadania promocyjno-reklamowe na rzecz Spółki stanowią koszty uzyskania przychodów w świetle art. 15 ust. 1 Ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?
  2. Czy w świetle art. 86 ust. 8 Ustawy o podatku od towarów i usług spółka jest uprawniona do odliczenia całości podatku VAT naliczonego z faktur za usługi związane z organizacją szkolenia dla pracowników w przypadku, gdy faktury te dokumentują zakup usługi kompleksowej, w skład której wchodzą poszczególne usługi pomocnicze (między innymi usługi gastronomiczne) bez względu na sposób dokumentowania wydatków przez wystawcę tych faktur?

Przedmiotem niniejszej interpretacji jest odpowiedź na pytanie dotyczące podatku od towarów i usług (pyt. nr 2 w odniesieniu do stanu faktycznego nr 3). W zakresie pytań dotyczących podatku dochodowego od osób prawnych zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.


Zdaniem Wnioskodawcy


Zgodnie z przepisem wyrażonym w art. 86 ust. 8 pkt 1 Ustawy o podatku od towarów usług, prawo do odliczenia podatku VAT przysługuje podatnikowi, jeżeli importowane lub nabyte towary usługi dotyczą dostawy towarów lub świadczenia usług przez podatnika poza terytorium kraju, jeżeli kwoty te mogłyby być odliczone, gdyby czynności te były wykonywane na terytorium kraju, a podatnik posiada dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami.

Jak zostało wskazane w opisie stanu faktycznego, Spółka na podstawie podpisanej umowy świadczy usługi na rzecz producenta i dystrybutora produktów leczniczych, których szeroko pojętym celem jest świadczenie usług w zakresie realizacji wyznaczonej strategii marketingowej w obszarze sprzedawanych przez tego producenta wyrobów. Realizując zakres usług wynikających z w/w umowy, Wnioskodawca organizuje merytoryczno-zawodowe szkolenia dla pracowników oraz innych osób realizujących zadania promocyjno-reklamowe na rzecz Spółki. Typowymi kosztami ponoszonymi w związku z organizacją tego rodzaju szkoleń są koszty związane z wynajmem sali, zapewnieniem odpowiedniej infrastruktury medialnej oraz wyżywienia i noclegu dla uczestników szkolenia. Wszystkie wydatki ponoszone w tym zakresie przez Wnioskodawcę, zgodnie z opisem stanu faktycznego, stanowią podstawę do wystawienia dla Zleceniodawcy Faktury VAT za wykonane na jego rzecz czynności.


Zdaniem Wnioskodawcy w omawianej sytuacji, w odniesieniu do nabywanych usług związanych z zapewnieniem wyżywienia w czasie organizowanych szkoleń nie znajdzie zastosowanie ograniczenie zawarte w art. 88 ust. 1 pkt 4 Ustawy o podatku od towarów i usług, zgodnie z którym nie przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT od zakupionych usług noclegowych oraz gastronomicznych.

Nabywane przez Wnioskodawcę usługi gastronomiczne stanowią bowiem w tym przypadku jedynie element składowy jednej usługi złożonej jaką jest kompleksowa organizacja szkolenia. Stanowisko to znajduje potwierdzenie w praktyce organów podatkowych m. in. w interpretacji indywidualnej wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu w dniu 19 stycznia 2009 roku (sygn. ILPP2/443-918/08-3/MN).


Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny oraz dotychczasowe orzecznictwo, przyjąć należy, że co do zasady każde świadczenie dla celów opodatkowania podatkiem od towarów i usług powinno być uznawane za odrębne niezależne, jednak w sytuacji, gdy kilka świadczeń obejmuje z ekonomicznego punktu widzenia jedną usługę, usługa ta nie powinna być sztucznie dzielona dla celów podatkowych. Jeżeli zatem dwa lub więcej niż dwa świadczenia (lub czynności) dokonane przez podatnika na rzecz konsumenta są tak ściśle związane, że obiektywnie tworzą one w aspekcie gospodarczym jedną całość, której rozdzielenie miałoby sztuczny charakter, to wszystkie te świadczenia lub czynności stanowią jednolite świadczenie dla celów stosowania przepisów Ustawy o podatku od towarów i usług.

Odnosząc się do stanu faktycznego Wnioskodawcy w zakresie nabywania usług gastronomicznych jako części składowej w ramach kompleksowych usług polegających na organizacji szkolenia, dokumentowanych przez wystawcę jedną fakturą VAT, usługi gastronomiczne należy uznać w tym przypadku za usługi pomocnicze w stosunku do świadczenia zasadniczego, jakim jest kompleksowa organizacja szkolenia, w stosunku do których przysługuje w całości prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2014 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054), zwanej dalej ustawą o VAT, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

W myśl art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy o VAT, kwotę podatku naliczonego stanowi, suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.


W myśl natomiast art. 86 ust. 8 ustawy, podatnik ma również prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o której mowa w ust. 2, jeżeli importowane lub nabyte towary dotyczą:

  1. dostawy towarów lub świadczenia usług przez podatnika poza terytorium kraju, jeżeli kwoty te mogłyby być odliczone, gdyby czynności te były wykonywane na terytorium kraju, a podatnik posiada dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami;
  2. czynności, o których mowa w art. 7 ust. 3-7;
  3. dostawy towarów, o której mowa w art. 43 ust. 1 pkt 16.

Należy zauważyć, że dla realizacji prawa do odliczenia podatku naliczonego niezbędne jest istnienie związku między dokonywanymi zakupami towarów i usług, a prowadzoną działalnością. Przy czym związek dokonywanych zakupów z działalnością podatnika może mieć charakter pośredni lub bezpośredni. O związku bezpośrednim dokonywanych zakupów z działalnością podatnika można mówić wówczas, gdy nabywane towary służą np. dalszej odsprzedaży ? towary handlowe lub też nabywane towary i usługi są niezbędne do wytworzenia towarów lub usług będących przedmiotem dostawy; bezpośrednio więc wiążą się z czynnościami opodatkowanymi wykonywanymi przez podatnika. Natomiast o pośrednim związku nabywanych towarów i usług z działalnością podatnika można mówić wówczas, gdy ponoszone wydatki wiążą się z całokształtem funkcjonowania przedsiębiorstwa, mają pośredni związek z działalnością gospodarczą, a tym samym osiąganymi przez podatnika obrotami. Aby jednak można było wskazać, iż określone zakupy mają chociażby pośredni związek z działalnością podatnika, istnieć musi związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy dokonanymi zakupami towarów i usług a powstaniem obrotu.

Ustawodawca stworzył więc podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno przesłanek pozytywnych, m.in. tego, że zakupy będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, jak i niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy.


Przepis ten określa listę wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony. W szczególności należy wskazać, że zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt 4 lit. b ustawy o VAT obniżenia lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika usług noclegowych i gastronomicznych, z wyjątkiem nabycia gotowych posiłków przeznaczonych dla pasażerów przez podatników świadczących usługi przewozu osób.

W przedstawionej sytuacji Spółka w ramach prowadzonej działalności zawarła umowę o świadczenie usług z zagranicznym producentem i dystrybutorem produktów leczniczych (dalej: Zleceniodawca). Zakres usług świadczonych przez Wnioskodawcę polega w szczególności na: doradztwie, marketingu i promocji wyrobów Zleceniodawcy, świadczeniu usług pośrednictwa w zakresie działalności sponsoringowej w obszarze promocji zdrowia, której celem jest stworzenie lub umocnienie pozytywnego wizerunku Zleceniodawcy, obserwacji i badaniu rynku dla produktów Zleceniodawcy, organizacji prezentacji, seminariów, kongresów i konferencji mających na celu rozpowszechnianie informacji o Zleceniodawcy i oferowanych przez niego produktach, bieżącym utrzymywaniu kontaktów z klientami/partnerami biznesowymi (hurtownikami, sieciami aptek, aptekami etc.) w celu informowania ich o produktach Zleceniodawcy.

W celu zapewnienia stałego podnoszenia poziomu usług świadczonych przez Wnioskodawcę na rzecz Zleceniodawcy w ramach podpisanej umowy, Wnioskodawca organizuje merytoryczno-zawodowe spotkania pracowników oraz innych osób realizujących zadania promocyjno-reklamowe na rzecz Spółki. Spotkania te poświęcone są zarówno omówieniu bieżących zagadnień, jak też poszerzeniu ich wiedzy i umiejętności sprzedaży, planowania oraz kontroli jakości świadczonych usług, wyboru i selekcji potencjalnych odbiorców, a także umiejętności nawiązywania i podtrzymywania kontaktów z odbiorcami produktów.

Typowymi kosztami ponoszonymi przez Wnioskodawcę w związku z organizacją takiego szkolenia dla pracowników są koszty wynajęcia sali i zapewnienia warunków do realizacji szkolenia w postaci aparatury nagłaśniającej, rzutników, telewizorów i odtwarzaczy oraz zapewnienia wyżywienia (często również noclegów) dla uczestniczących w szkoleniu osób. Faktury te mogą zawierać jedną pozycję dotyczącą usługi kompleksowej lub też wyszczególnienie poszczególnych usług wchodzących w skład usługi kompleksowej ? organizacji szkolenia.

Wątpliwości Wnioskodawcy budzi kwestia, czy w świetle art. 86 ust. 8 ustawy Spółka jest uprawniona do odliczenia całości podatku naliczonego z faktur dokumentujących usługi związane z organizacją szkolenia dla pracowników w przypadku, gdy faktury te dokumentują zakup usługi kompleksowej, w skład której wchodzą poszczególne usługi pomocnicze (między innymi usługi gastronomiczne) bez względu na sposób dokumentowania wydatków przez wystawcę tych faktur.

Wskazać należy, że co do zasady każde świadczenie dla celów opodatkowania podatkiem od towarów i usług powinno być uznawane za odrębne i niezależne, jednak w sytuacji gdy kilka świadczeń obejmuje z ekonomicznego punktu widzenia jedną usługę, usługa ta nie powinna być sztucznie dzielona dla celów podatkowych. Jeżeli zatem dwa lub więcej niż dwa świadczenia dokonane przez podatnika na rzecz konsumenta są tak ściśle związane, że obiektywnie tworzą one w aspekcie gospodarczym jedną całość, której rozdzielenie miałoby sztuczny charakter to wszystkie te świadczenia stanowią jednolite świadczenie do celów stosowania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.

Aby móc wskazać, iż dana usługa jest usługą złożoną, winna składać się ona z różnych świadczeń, których realizacja prowadzi jednak do jednego celu. Na usługę złożoną składa się więc kombinacja różnych czynności, prowadzących do realizacji określonego celu ? do wykonania świadczenia głównego, na które składają się różne świadczenia pomocnicze. Natomiast, usługę należy uznać za pomocniczą, jeśli nie stanowi ona celu samego w sobie, lecz jest środkiem do pełnego zrealizowania lub wykorzystania usługi zasadniczej. Pojedyncza usługa traktowana jest zatem jak element usługi kompleksowej wówczas, jeżeli cel świadczenia usługi pomocniczej jest zdeterminowany przez usługę główną.

Należy zaznaczyć, iż strony w umowach cywilnoprawnych określają co jest przedmiotem sprzedaży. Jeżeli przedmiotem sprzedaży jest usługa kompleksowej organizacji szkolenia, wówczas nie można z niej wyłączyć poszczególnych elementów kosztów do odrębnej sprzedaży, ponieważ obrotem podatnika jest uzgodniona kwota za wykonanie określonej usługi, bez względu na jej poszczególne elementy (nagłośnienie, oświetlenie, multimedia, itp.). Wyliczenie, co się składa na wykonaną usługę ma istotne znaczenie informacyjne przy ustalaniu ceny, jednak nie może uzasadniać odrębnego kwalifikowania poszczególnych elementów w nim zawartych dla celów podatkowych.

Biorąc pod uwagę powołane przepisy prawa oraz przedstawiony opis sprawy należy wskazać, iż w przedmiotowej sprawie można mówić o jednym świadczeniu głównym ? organizacji szkolenia, na które składają się inne świadczenia pomocnicze, w tym: koszty wynajęcia sali i zapewnienia warunków do realizacji szkolenia w postaci aparatury nagłaśniającej, rzutników, telewizorów i odtwarzaczy oraz zapewnienia wyżywienia, często również noclegu/noclegów dla uczestniczących w szkoleniu. Zatem zgodzić się należy z Wnioskodawcą, iż w omawianej sytuacji, w odniesieniu do usług gastronomicznych i noclegowych związanych z nabywaną usługą kompleksową nie znajdzie ograniczenie zawarte w art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy.


Ponadto, Wnioskodawca organizuje przedmiotowe merytoryczno-zawodowe szkolenia w celu realizacji usług marketingowych, świadczonych na rzecz producenta i dystrybutora produktów leczniczych, zatem występuje związek z prowadzoną działalnością.

Wobec powyższego, na podstawie art. 86 ust. 1 w zw. z art. 86 ust. 8 ustawy Wnioskodawcy będzie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z organizacją szkolenia, pod warunkiem niezaistnienia pozostałych przesłanek negatywnych wymienionych w art. 88 ustawy.

Końcowo informuje się, iż tut. organ w niniejszej interpretacji nie rozstrzygał kwestii określenia właściwej stawki VAT, bądź możliwości zastosowania zwolnienia dla usługi organizacji szkolenia, bowiem nie postawiono w tym zakresie pytania.


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika