Podwójne opodatkowanie. Zmiana umowy polsko-indyjskiej

Ministerstwo Finansów podpisało z rządem Indii protokół zmieniający umowę w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu. Najważniejsze zmiany wprowadzone do umowy z 1989 r. dotyczą metody unikania podwójnego opodatkowania w odniesieniu do polskich rezydentów oraz opodatkowania dywidend, odsetek, należności licencyjnych i opłat za usługi techniczne.

Jak podaje resort finansów, Polska stosowała dotychczas metodę wyłączenia z progresją w stosunku do kategorii dochodów uregulowanych w dotychczasowej umowie (z wyłączeniem opodatkowania dywidend, licencji i opłat za usługi techniczne oraz odsetek). W protokole wprowadzono natomiast metodę zaliczenia proporcjonalnego dla wszystkich kategorii dochodów.

Nowością jest także przepis dotyczący ograniczenia korzyści umownych, mający charakter ogólnej klauzuli przeciwdziałającej uchylaniu się od opodatkowania.

Podpisany protokół zmienia również postanowienia umowy regulujące dywidendy i odsetki, obniżając dla obydwu kategorii stawkę podatku u źródła z 15 do 10 procent. W przypadku należności licencyjnych i opłat za usługi techniczne stawki podatku zostały obniżone z 22,5 do 15 procent - informuje ministerstwo.

Protokół wprowadza ponadto pełną klauzulę wymiany informacji w sprawach podatkowych, dostosowującą postanowienia Konwencji do obowiązującego standardu OECD. Umożliwi ona uzyskanie informacji o działalności gospodarczej polskich rezydentów w relacjach z Republiką Indii, w tym również o zgromadzonych środkach na rachunkach bankowych.

Porady prawne

Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika