Emeryci zwolnieni z abonamentu RTV

Ustawa abonamentowa zwalnia z obowiązku płacenia abonamentu RTV grupę emerytów, którzy spełniają odpowiednie warunki, dotyczące wysokości emerytury. Aby skorzystać z tego prawa, należy obowiązkowo dokonać formalności w urzędzie pocztowym.

Ustawa zwalnia z obowiązku opłaty abonamentu radiowo-telewizyjnego emerytów, którzy ukończyli 60 lat, a ich emerytura nie przekracza połowy przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w poprzednim roku.

Wg danych pochodzących z GUS, przeciętne miesięczne wynagrodzenie w gospodarce narodowej w roku 2013 wyniosło 3650,06 zł. Zatem z prawa do zwolnienia z opłat RTV skorzystają osoby, których świadczenie emerytalne nie przekracza miesięcznie kwoty 1825,03 zł brutto.

Za radio i telewizję nie zapłacą ponadto trwale niezdolni do pracy renciści, bezrobotni oraz osoby otrzymujące świadczenia socjalne i przedemerytalne. Więcej na ten temat znajdziesz w artykule Kto nie zapłaci abonamentu RTV.

 

Jak uzyskać zwolnienie z abonamentu

Aby móc skorzystać z prawa do zwolnienia z opłat abonamentowych, należy w urzędzie pocztowym przedstawić odpowiednie dokumenty:

  • dowód osobisty,
  • decyzję organu emerytalno-rentowego o wysokości przyznanej emerytury w danym roku (odcinek emerytury lub decyzja o przyznaniu albo waloryzacji emerytury),
  • oświadczenie o posiadaniu uprawnień do zwolnienia z opłat RTV,
  • formularz zwolnienia z opłat za używanie odbiorników RTV (dostępny w każdym urzędzie pocztowym).

Zwrot nadpłaty

W przypadku uzyskania prawa do zwolnienia po uprzednim opłaceniu abonamentu z góry za dłuższy okres czasu, abonent może liczyć na zwrot dokonanej nadpłaty. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule Zwolnienie z abonamentu RTV.