Barczyk i Pawłowicz powalczą o posadę sędziego TK

Walka o stanowisko nowego sędziego Trybunału Konstytucyjnego rozegra się pomiędzy Krystyną Pawłowicz (PiS), a Kazimierzem Barczykiem (PO).

Dzisiaj o północy upływa termin zgłaszania kandydatur na stanowisko sędziego TK w miejsce wiceprezesa Trybunału Janusza Niemcewicza. Jego 9-letnia kadencja upłynie 2 marca. Do tego czasu Sejm musi wybrać następcę.

Platforma Obywatelska postawiła na Kazimierza Barczyka - sędziego Trybunału Stanu, byłego posła, krakowskiego samorządowca i adwokata. Barczyk urodził się w roku 1950, skończył prawo na UJ. Jest założycielem Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski oraz Centrum Obywatelskich Inicjatyw Ustawodawczych Solidarności, które opracowało kilkadziesiąt społecznych projektów ustaw. Był członkiem Komitetu Obywatelskiego przy Lechu Wałęsie, inicjatorem założenia Rządowego Centrum Legislacji czy doradcą Premiera J. Buzka ds. samorządu terytorialnego.

Prawo i Sprawiedliwość „wystawiło" natomiast Krystynę Pawłowicz - sędzię Trybunału Stanu, która jest profesorem na Wydziale Prawa i Administracji UW. 58-letnia kandydatka PiS uczestniczyła po stronie solidarnościowej w rozmowach Okrągłego Stołu. Współtworzyła ustawę o zgromadzeniach z 1990 roku oraz pracowała w Biurze Prasowym Rządu, gdy premierem był Jan Olszewski.

Informację o kandydatach potwierdziło dzisiaj Biuro Prasowe Kancelarii Sejmu.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl

Obserwuj nas na:

Tagi:  kandydat, Sejm, PO, PiS, TK, sędzia

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: