Biblioteki w Polsce. Minister ma propozycję

Wszystkim nam zależy na tym, by biblioteki szkolne i publiczne miały dobre warunki do funkcjonowania. Dlatego składam Państwu propozycję, byśmy wspólnie wypracowali plan dla bibliotek, przede wszystkim szkolnych. Jeśli będą Państwo gotowi stworzyć zespół, który w ciągu następnych dwóch miesięcy przygotuje propozycje dla bibliotek, to MAC gotów jest zrezygnować z poruszania tematu bibliotek w założeniach do ustawy samorządowej - taką propozycję minister Michał Boni złożył na spotkaniu ze środowiskiem bibliotekarzy 18 marca.

Uczestniczący w nim przedstawiciele bibliotek publicznych, szkolnych, stowarzyszeń bibliotekarzy a także organizatorzy akcji STOP likwidacji bibliotek szkolnych wyrazili zgodę.

Porady prawne

W styczniu MAC przedstawił do konsultacji społecznych projekt założeń do nowej ustawy samorządowej, która ma zwiększyć dochody samorządów nawet o miliard złotych. Pieniądze te mają się znaleźć m.in. dzięki usprawnianiu warunków działania samorządów. Jedną z licznych propozycji było ustawowe ułatwienie współpracy bibliotek szkolnych i publicznych. Propozycja ta wywołała duży opór, organizatorzy akcji STOP likwidacji bibliotek szkolnych uznali wręcz, że to zachęta do likwidacji bibliotek szkolnych.

W czasie poniedziałkowego spotkania w MAC nikt nie kwestionował tego, że biblioteki szkolne muszą istnieć. Michał Boni wyjaśnił, że MAC zajął się problemem, bo odpowiada za relacje z samorządami i szuka sposobów, by zachęcić je do wspierania bibliotek. A to jest możliwe tylko wtedy, kiedy jakość oferty bibliotecznej będzie rosła.

- Jesteśmy po dwóch miesiącach debaty, nie możemy tego czasu zmarnować. Biblioteki szkolne są potrzebne i dlatego muszą się modernizować. Utrzymanie status quo to za mało - powiedział Boni. Trzeba zredefiniować rolę bibliotek szkolnych w świecie pełnym informacji, gdzie proces edukacyjny nie ogranicza się do środowiska szkolnego

Zespół roboczy ma wypracować rozwiązania, które pozwolą bibliotekom szkolnym zrobić taki skok, jaki zrobiły już biblioteki publiczne korzystając w ostatnich latach z programów Biblioteka Plus i Program Rozwoju Bibliotek. Wsparciem - za zgodą MEN - może być dla bibliotek szkolnych nowy Program Operacyjny Polska Cyfrowa. MAC jest w tym programie instytucją wiodącą i planuje sposób wydawania pieniędzy.

- Jeśli okaże się, że biblioteki szkolne i publiczne mimo różnej organizacji i prawnego uwarunkowania nauczą się dobrze współpracować dla dobra społeczności lokalnej, to ten model może być wystarczający. Bądźcie komitetem sterującym całego projektu - wspólnie z samorządami szukajmy rozwiązań. Zdejmujemy biblioteki z projektu założeń do ustawy samorządowej, ale pod warunkiem, że będziemy szukali innych sposobów poprawy ich sytuacji - powiedział Boni. Pierwsze zebranie zespołu planowane jest na przyszły tydzień.

(mac.gov.pl)


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika