Miliony do wzięcia dla społeczności energetycznych

Ruszył nabór w ramach I części wsparcia dla społeczności energetycznych z KPO. Budżet programu, który wystartował to ok. 435 mln zł. W poszczególnych działaniach mogą wziąć udział klastry energii, spółdzielnie energetyczne oraz jednostki samorządu terytorialnego.

- "Jeszcze niedawno tradycyjnie scentralizowana sieć elektroenergetyczna była oparta głównie na konwencjonalnych dużych elektrowniach, zaopatrujących w energię cały obszar kraju. Energia elektryczna docierała do dużych i mniejszych miast, zakładów przemysłowych i naszych domów. Wraz z postępem technologicznym, wynikającym głównie z polityki klimatycznej, rośnie znaczenie lokalnych mocy wytwórczych, opartych na odnawialnych źródłach energii. Pełen potencjał lokalnych wytwórców OZE jest najlepiej wykorzystywany w ramach społeczności energetycznych. Choć ich działalność przynosi wiele korzyści, to w Polsce nie powstają one nadal w wystarczająco szybkim tempie" – powiedział minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

W celu ich szybszego rozwoju Ministerstwo Rozwoju i Technologii uruchamia dofinansowanie na działania przedinwestycyjne i inwestycyjne.

Porady prawne

Dwa etapy naboru

W poszczególnych działaniach mogą wziąć udział klastry energii, spółdzielnie energetyczne oraz JST. Z wyjątkiem spółdzielni energetycznych część przedinwestycyjna jest podzielona na dwa etapy.

Pierwszy z nich skupia się na opracowaniu koncepcji rozwoju. Drugi zakłada wsparcie dalszych działań związanych z rozwojem społeczności i przygotowaniem projektów inwestycyjnych. Rozwinięte klastry energii mogą od razu startować od drugiego etapu.

Dla spółdzielni energetycznych przewidziano wsparcie w ramach jednego, całościowego etapu.

W części inwestycyjnej klastry energii i spółdzielnie energetyczne mogą ubiegać się o finansowania w jednym z kilku kierunków związanych z realizacją konkretnych projektów.

W ramach I części (przed inwestycyjnej) przewidziane jest wsparcie 139 podmiotów, przewidziany budżet wyniesie 187 mln zł (natomiast budżet całego programu to ok. 435 mln zł). Maksymalny poziom wsparcia to 95% wartości projektów.

Wnioski mogą składać:

  • klastry energii,
  • spółdzielnie energetyczne,
  • jednostki samorządu terytorialnego, które nie są członkiem ani koordynatorem istniejącego klastra energii lub członkiem spółdzielni energetycznej bądź obywatelskiej społeczności energetycznej OZE.

Maksymalne kwoty wsparcia wynoszą w ramach I części:

  • dla klastrów energii – 1,55 mln zł,
  • JST – 1,4 mln zł.
  • dla spółdzielni energetycznych – 400 tys. zł.

Składanie wniosków

Wnioski będzie można składać od 19 września br. wyłącznie w wersji elektronicznej poprzez stronę.

Nabór jest pierwszą częścią Inwestycji B2.2.2 Instalacje OZE, realizowanej przez społeczności energetyczne. Budżet tej części wynosi 187 mln zł, a całe wsparcie przewidziane programem to blisko 435 mln zł (finansowane z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności). Druga część obejmie wyłonienie 10 najbardziej zaawansowanych projektów społeczności energetycznych, które uzyskają dofinansowanie dla demonstracyjnych instalacji OZE.

Więcej o obecnym naborze oraz całej inwestycji można znaleźć na stronie.


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika