Dobre prawo najlepiej tworzyć we współpracy z partnerami społecznymi

Wiceminister Mariusz Haładyj, podczas XIII Forum Małych i Średnich Przedsiębiorstw przypomniał, że od początku 2013 roku rząd realizuje program „Lepsze Regulacje 2015”, przygotowany przez Ministerstwo Gospodarki przy współpracy Kancelarii Premiera oraz Rządowego Centrum Legislacji.

-
Celem programu jest zapewnienie odpowiednich warunków do tworzenia prawa i jego późniejszej, rzetelnej oceny - wyjaśnił. - Na każdym etapie istotne znaczenie ma współpraca, przede wszystkim z tymi partnerami, których dana regulacja będzie dotyczyć - dodał.

- Opracowując projekty ustaw, opieramy się na współpracy z partnerami społecznymi. Korzystamy z ich wiedzy i doświadczenia. Dzięki temu tworzymy prawo lepiej odpowiadające rzeczywistym potrzebom - powiedział wiceminister. Tegoroczna debata odbyła się 5 czerwca 2013 r. pod hasłem „Współpraca - to się opłaca!”.

Porady prawne

Kooperacja taka przybiera wiele form. - Jedną z nich jest wdrażany w MG system konsultacji on-line, dzięki któremu każdy może odnieść się do projektów zmian w prawie przygotowywanych w resorcie gospodarki - powiedział podsekretarz stanu w MG.

Wiceminister Mariusz Haładyj dodał, że narzędziem umożliwiającym z kolei zgłoszenie uwagi do obowiązujących przepisów jest aplikacja Zmieniaj z nami prawo. - Pozwala ona każdemu użytkownikowi zgłosić opinię lub propozycję zmian przez Internet. Każdy może zatem zainicjować proces legislacyjny lub na niego wpłynąć - zauważył.

Podkreślił, że dzięki uwagom i zaangażowaniu przedsiębiorców i obywateli powstały w MG i już obowiązują 3 ustawy deregulacyjne. - To pokazuje, że wszyscy mamy realny wpływ na kształtowanie prawa w Polsce - podsumował wiceminister.

Organizatorem XIII Forum Małych i Średnich Przedsiębiorstw jest Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Tadeusz 2015-06-10 08:37:00

    Prawo ma być dla ludzi a nie ludzie dla prawa - bo wtedy jest totalitaryzm. Teraz tworzy się prawie całe prawo jak rak, głownie po to aby było więcej ustaw niż w poprzedniej kadencji a tak naprawdę aby ludzie byli zagubieni, niepewni, zniewoleni. Prawo stało się, krok po kroku, środkiem zniewalania, opresyjności i upadlania ludzi. Wymóg, że nieznajomość prawa szkodzi jest fikcją niemożliwa do realizacji, jest wydajną formą przemocy i wyniszczania gospodarki i ludzi, jest zaprzeczeniem swego sensu. Ale pewnie o to chodzi prawnikom na stołkach sędziowskich i politycznych aby ta drogą pokazać gdzie mają ludzi przekształcanych w zasoby do taniego wykorzystania i łatwej utylizacji po zużyciu. Oczywiście szczyty biurokratyczno-prawnicze mają odmienne zdanie, bo chcą mieć dobre samopoczucie z roboty coraz bliższej kosztownym oprawcom w nowej doskonalszej wersji.

  • _arp 2015-06-08 19:59:00

    Prawo ma służyć porządkowi społecznemu a porządek to warunek rozwoju i swoboda w wyborze kierunku przedsiębiorczości. Tytuł artykułu sugeruje, że pojęcia Ekonomii Społecznej zaczynają przenikać swoimi treściami w realia co jest dobrym zjawiskiem. Przytoczę zatem słowa znaczące z manifestu ES. "Przedsiębiorczość nie polega bynajmniej na pogoni za zyskiem, ale na skłonności i umiejętności do aktywnego odnoszenie się do otaczającej rzeczywistości, orientacji na skuteczne pokonywanie wyzwań w oparciu o dostępne zasoby".


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika