Doping w sporcie będzie zwalczany
Ustawa z dnia 21 kwietnia 2017 r. o zwalczaniu dopingu w sporcie w sposób kompleksowy reguluje wszystkie aspekty zwalczania dopingu w sporcie. Przewiduje ona m.in. powołanie Polskiej Agencji Antydopingowej (POLADA).
Co normuje ustawa o zwalczaniu dopingu w sporcie?
Ustawa w sposób kompleksowy reguluje wszystkie aspekty zwalczania dopingu w sporcie.
– "To projekt wyczekiwany w środowisku. Umocni wizerunek Polski prowadzącej politykę na rzecz uczciwości w sporcie" – powiedział Witold Bańka, minister sportu i turystyki.
Ustawa o zwalczaniu dopingu w sporcie:
- wprowadza definicję dopingu,
- powołuje Polską Agencję Antydopingową,
- określa wymogi dla kontrolerów antydopingowych oraz ich uprawnienia,
- wprowadza obowiązek poddawania się przez zawodników kontroli antydopingowej,
- ustanawia przy Agencji niezależny Panel Dyscyplinarny,
- określa zasady współpracy Agencji z Policją, Służbą Celną, Strażą Graniczną, Żandarmerią Wojskową oraz prokuraturami, a także z ministrem właściwym do spraw zdrowia,
- określa zasady udzielania dotacji celowej Instytutowi Sportu – Państwowemu Instytutowi Badawczemu na zadania związane z utrzymaniem akredytacji Światowej Agencji Antydopingowej oraz zakup sprzętu,
- wprowadza zmiany w przepisach karnych.
W związku z wprowadzeniem nowych rozwiązań prawnych ustawa zawiera stosowne przepisy dostosowujące. Ponadto nowelizowana jest, w zakresie związanym z uchwaleniem ustawy o zwalczaniu dopingu w sporcie, ustawa z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie.
Ustawa wejdzie w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, z wyjątkiem przepisu dotyczącego powołania w skład Rady Agencji przedstawicieli właściwych ministrów oraz przedstawiciela Polskiego Komitetu Olimpijskiego, który wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
Polska Agencja Antydopingowa
Innowacyjna ustawa o zwalczaniu dopingu w sporcie przewiduje m.in. utworzenie nowoczesnej i wszechstronnie wyposażonej w kompetencje Polskiej Agencji Antydopingowej (POLADA).
Zgodnie z ustawą, ma ona działać jako państwowa osoba prawna nadzorowana przez ministra sportu i turystyki. Zastąpi dotychczas funkcjonującą Komisję do Zwalczania Dopingu w Sporcie. Nowa forma organizacyjna i prawna umożliwi uzyskanie dodatkowych środków na walkę z dopingiem w sporcie m.in. z organizacji międzynarodowych, pozwoli także na rozszerzenie zakresu działania.
W 2017 roku zwiększone zostaną liczby kontroli antydopingowych, a także środki finansowe na walkę z dopingiem w sporcie. Określony został, na lata 2017–2026, maksymalny limit wydatków z budżetu państwa będących skutkiem finansowym przedmiotowej ustawy.
W czerwcu pracę rozpocznie więc Polska Agencja Antydopingowa. Według nowych przepisów, organami Agencji są Dyrektor Agencji, powoływany i odwoływany przez ministra właściwego do spraw kultury fizycznej oraz Rada Agencji. W skład Rady Agencji wchodzić będą przedstawiciele właściwych ministrów, Polskiego Komitetu Olimpijskiego oraz trzy osoby wykonujące zawody w dziedzinach: medycyny, sportu, etyki, biologii lub prawa. Członków Rady Agencji powołuje i odwołuje minister właściwy do spraw kultury fizycznej.
Agencja ma m.in. ściśle współpracować z policją, prokuraturą, Służbą Celną, Żandarmerią Wojskową czy Strażą Graniczną. Nowe przepisy stwarzają możliwość wymiany informacji między tymi służbami a POLADA, co pozwoli jej na prowadzenie własnych dochodzeń w sprawach dopingowych. Zgodnie z ustawą, wskazane w niej służby państwowe oraz prokurator przekazują Polskiej Agencji Antydopingowej informacje niezbędne do ustalenia odpowiedzialności za doping w sporcie. W Agencji będzie utworzony pion śledczy.
Panel Dyscyplinarny
W sprawach odpowiedzialności dyscyplinarnej za doping w sporcie, zgodnie z zasadami Światowego Kodeksu Antydopingowego, rozstrzyga działający w sposób bezstronny i niezależny Panel Dyscyplinarny. Panel orzeka w 2 instancjach. Członków Panelu Dyscyplinarnego w liczbie nie większej niż 20 powołuje, na 3-letnią kadencję, minister właściwy do spraw kultury fizycznej. Ustawa określa również zasady rozpatrywania przez Panel spraw dyscyplinarnych.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?