Doping w sporcie będzie zwalczany

Ustawa z dnia 21 kwietnia 2017 r. o zwalczaniu dopingu w sporcie w sposób kompleksowy reguluje wszystkie aspekty zwalczania dopingu w sporcie. Przewiduje ona m.in. powołanie Polskiej Agencji Antydopingowej (POLADA). 

Co normuje ustawa o zwalczaniu dopingu w sporcie? 

Ustawa w sposób kompleksowy reguluje wszystkie aspekty zwalczania dopingu w sporcie.

– "To projekt wyczekiwany w środowisku. Umocni wizerunek Polski prowadzącej politykę na rzecz uczciwości w sporcie" – powiedział Witold Bańka, minister sportu i turystyki.

Ustawa o zwalczaniu dopingu w sporcie:

 

  1. wprowadza definicję dopingu,
  2. powołuje Polską Agencję Antydopingową,
  3. określa wymogi dla kontrolerów antydopingowych oraz ich uprawnienia,
  4. wprowadza obowiązek poddawania się przez zawodników kontroli antydopingowej,
  5. ustanawia przy Agencji niezależny Panel Dyscyplinarny,
  6. określa zasady współpracy Agencji z Policją, Służbą Celną, Strażą Graniczną, Żandarmerią Wojskową oraz prokuraturami, a także z ministrem właściwym do spraw zdrowia,
  7. określa zasady udzielania dotacji celowej Instytutowi Sportu – Państwowemu Instytutowi Badawczemu na zadania związane z utrzymaniem akredytacji Światowej Agencji Antydopingowej oraz zakup sprzętu,
  8. wprowadza zmiany w przepisach karnych.

W związku z wprowadzeniem nowych rozwiązań prawnych ustawa zawiera stosowne przepisy dostosowujące. Ponadto nowelizowana jest, w zakresie związanym z uchwaleniem ustawy o zwalczaniu dopingu w sporcie, ustawa z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie.

Ustawa wejdzie w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, z wyjątkiem przepisu dotyczącego powołania w skład Rady Agencji przedstawicieli właściwych ministrów oraz przedstawiciela Polskiego Komitetu Olimpijskiego, który wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.  

Porady prawne

Polska Agencja Antydopingowa

Innowacyjna ustawa o zwalczaniu dopingu w sporcie przewiduje m.in. utworzenie nowoczesnej i wszechstronnie wyposażonej w kompetencje Polskiej Agencji Antydopingowej (POLADA). 

Zgodnie z ustawą, ma ona działać jako państwowa osoba prawna nadzorowana przez ministra sportu i turystyki. Zastąpi dotychczas funkcjonującą Komisję do Zwalczania Dopingu w Sporcie. Nowa forma organizacyjna i prawna umożliwi uzyskanie dodatkowych środków na walkę z dopingiem w sporcie m.in. z organizacji międzynarodowych, pozwoli także na rozszerzenie zakresu działania. 

W 2017 roku zwiększone zostaną liczby kontroli antydopingowych, a także środki finansowe na walkę z dopingiem w sporcie. Określony został, na lata 2017–2026, maksymalny limit wydatków z budżetu państwa będących skutkiem finansowym przedmiotowej ustawy.

W czerwcu pracę rozpocznie więc Polska Agencja Antydopingowa. Według nowych przepisów, organami Agencji są Dyrektor Agencji, powoływany i odwoływany przez ministra właściwego do spraw kultury fizycznej oraz Rada Agencji. W skład Rady Agencji wchodzić będą przedstawiciele właściwych ministrów, Polskiego Komitetu Olimpijskiego oraz trzy osoby wykonujące zawody w dziedzinach: medycyny, sportu, etyki, biologii lub prawa. Członków Rady Agencji powołuje i odwołuje minister właściwy do spraw kultury fizycznej.

Agencja ma m.in. ściśle współpracować z policją, prokuraturą, Służbą Celną, Żandarmerią Wojskową czy Strażą Graniczną. Nowe przepisy stwarzają możliwość wymiany informacji między tymi służbami a POLADA, co pozwoli jej na prowadzenie własnych dochodzeń w sprawach dopingowych. Zgodnie z ustawą, wskazane w niej służby państwowe oraz prokurator przekazują Polskiej Agencji Antydopingowej informacje niezbędne do ustalenia odpowiedzialności za doping w sporcie. W Agencji będzie utworzony pion śledczy.

Panel Dyscyplinarny

W sprawach odpowiedzialności dyscyplinarnej za doping w sporcie, zgodnie z zasadami Światowego Kodeksu Antydopingowego, rozstrzyga działający w sposób bezstronny i niezależny Panel Dyscyplinarny. Panel orzeka w 2 instancjach. Członków Panelu Dyscyplinarnego w liczbie nie większej niż 20 powołuje, na 3-letnią kadencję, minister właściwy do spraw kultury fizycznej. Ustawa określa również zasady rozpatrywania przez Panel  spraw dyscyplinarnych.


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika