Dyplomaci nie będą już służbą cywilną

Dyplomaci stracą prawo do dodatku służby cywilnej. Ponadto do pracy w placówkach zagranicznych będzie można oddelegować urzędników innych instytucji państwowych. Takie zmiany przewiduje projekt założeń nowelizacji ustawy z 27 lipca 2001 r. o służbie zagranicznej.

Projekt, który trafił już do konsultacji, przewiduje podział na dwa korpusy osobowe: służbę cywilną i zagraniczną. Pierwszy będzie skupiał się na zadaniach wykonywanych w centrali. Jednak jego pracownicy będą mogli starać się o kontrakt zagraniczny, trwający maksymalnie do 5 lat.

Natomiast korpus zagraniczny powinien być w pełni dyspozycyjny i przygotowany do pracy za granicą lepiej niż dotychczas. Jego pracownikom będzie przysługiwało pierwszeństwo w wyjazdach na placówki dyplomatyczne. Służba zagraniczna będzie dzieliła się na cztery kategorie pracowników, do której należeć będą: pełnomocnicy ambasadorów, dyplomatów zawodowych i kontraktowych oraz pracowników kontraktowych.

Porady prawne

Nowelizacja ustawy przewiduje, że członkowie służby zagranicznej nie będą mogli nadal posiadać statusu urzędników mianowanych, a co za tym idzie, otrzymywać z tego tytułu dodatku. W ramach rekompensaty, ministerstwo ustaliło wzrost dodatku służby zagranicznej z 375 złotych do 2,2 tysiąca.

(KD)


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika