Urzędnicy cię denerwują? Zaloguj się

Nie będziesz musiał stać w kolejkach, by załatwić drobną sprawę. Wniosek o becikowe czy wydanie prawa jazdy złożysz nawet w nocy.

Wystarczy komputer z dostępem do internetu i założenie profilu zaufanego na portalu ePUAP. Taki profil jest odpowiednikiem bezpiecznego podpisu elektronicznego i działa tak samo, jak nasz odręczny podpis. Możemy nim sygnować różne wnioski, które wyślemy urzędnikom on-line.

Aby skorzystać z takich dogodności trzeba zacząć od odwiedzenia strony www.epuap.gov.pl. Musimy się tam zarejestrować podając imię, nazwisko, e-mail, dane adresowe oraz login, z którego będziemy korzystać. Trzeba również zaznaczyć rodzaj organizacji – w ten sposób określamy czy jesteśmy osobą fizyczną, czy prawną. Na podany adres dostaniemy kody autoryzacyjne, takie z jakich korzysta się w bankowości elektronicznej.

Przed wysłaniem pierwszego wniosku musimy jednak udać się do urzędu osobiście, by potwierdzić wszystkie informacje podane w procesie rejestracji. Uwierzytelnienie jest konieczne, by nikt nie podszył się pod naszą tożsamość. Nie możemy jednak pójść do dowolnego urzędu, bowiem tylko niektóre mogą potwierdzić nasze dane. Takich punktów jest ponad 600. Są to urzędy wojewódzkie, oddziały ZUS, urzędy skarbowe i niektóre urzędy gmin. Ponad 100 z nich znajduje się w konsulatach, zatem możemy założyć profil zaufany nawet przebywając za granicą.

LISTA URZEDÓW, KTÓRE POTWIERDZĄ ZAŁOŻENIE PROFILU

Idąc do jednego z urzędów potwierdzających nie zapomnijmy o dokumencie, który potwierdzi nasze dane osobowe," np. dowód osobisty czy prawo jazdy. Urzędnik porówna je z tymi, które wprowadziliśmy do systemu ePUAP. Po pozytywnej weryfikacji założone przez nas konto uzyska status profilu zaufanego. Zostaniemy o tym poinformowani mailowo.

Na podany przy rejestracji adres będą przychodziły też potwierdzenia złożenia pism w urzędzie oraz wiadomości o uzyskanej odpowiedzi. 

Od zalogowania do odbioru pisma. Jak to się dzieje?

źródło: www.epuap.gov.pl

Musimy pamiętać, że ważność podpisu wygasa po 3 latach od weryfikacji. Przed wygaśnięciem zostaniemy o tym poinformowani. Jeśli zdecydujemy się nadal korzystać z profilu, to nie będzie już konieczności kolejnej wizyty w urzędzie w celu uwierzytelnienia.

Posiadając profil zaufany można załatwić tylko te sprawy, które urząd udostępnia drogą elektroniczną dla klientów. System działa 24 godziny na dobę, więc możemy wysyłać wnioski nawet nocą, gdy urzędy są nieczynne.

Najpopularniejsze sprawy dostępne przez ePUAP:
1. jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia dziecka (tzw. becikowe),
2. dopisanie do spisu wyborców,
3. odpisy z ksiąg stanu cywilnego,
4. wpis do ewidencji działalności gospodarczej,
5. przyznanie dodatku mieszkaniowego,
6. przyznanie prawa do zasiłku pielęgnacyjnego,
7. nadanie numeru porządkowego nieruchomości,
8. wniosek o stypendium szkolne,
9. dofinansowanie zakupu podręczników,
10. wydanie prawa jazdy po raz pierwszy
11. deklaracja DR-1 na podatek rolny,
12. wydanie wtórnika tablic rejestracyjnych,
13. wydanie wtórnika prawa jazdy,
14. weryfikacja on-line danych prawa jazdy i dowodu rejestracyjnego z rejestrem Centralnej Ewidencji Kierowców i Centralnej Ewidencji Pojazdów.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (6)

danka

14.11.2011 8:41:52

Re: Urzędnicy cię denerwują? Zaloguj się

Nieucziwych w sieci nie brakuje. internet daje im taka mozliwosc. dlatego zawsze trzeba byc ostroznym. osobiscie korzystam z raportow od verdict. sprawdzam firme, w ktorej chce zrobic wieksze zakupy. w przypadku deweloperki tez warto pomyslec o tych raportach.

kaja

11.11.2011 7:26:52

Re: Urzędnicy cię denerwują? Zaloguj się

Urzędnicy mi aż tak nie przeszkadzają, bo bardzo rzadko się z nimi spotykam. Znacznie gorzej jest ze sklepami. Nie nawiedzę zakupów, tłoków. Teraz remontuje mieszkanie i zastanawiam się czy nei warto kupić wszystkiego w sieci. Boję się tylko nieuczciwości sklepów bo nie chcę wydać kupy kasy i ją stracić.

emmmmm

30.10.2011 14:46:56

Re: Urzędnicy cię denerwują? Zaloguj się

Błąd jest taki, że najpierw wprowadza się regulacje, a nie ma do tego sprzętu i systemu do obsługi. Nie ma problemu, jak będą to pojedyncze sprawy, gorzej gdy zacznie ich być dużo więcej. Wówczas bez dobrego systemu obsługi (obiegu dokumentów) w urzędzie daleko się nie ujedzie. Pytanie teraz ile urzędów posiada takie systemy? Pewnie część samorządów tak, a administracja rządowa?! Brak, nie ma systemów łączących ePUAP z systemem obiegu dokumentów, wszystko pewnie będzie drukowane i tradycyjna forma. Ile to zajmie czasu - sporo więcej niż by mogło. Do tego część urzędników starej daty, jak nie mają czegoś na papierze, no to tak jakby tego nie było czyli mentalność, a to już nie lada robal do wytępienia.

_arp

30.10.2011 9:26:47

Re: Urzędnicy cię denerwują? Zaloguj się

Nie - urzędnicy mnie nie denerwują ale szczerze im współczuję za te gwałtowne regulacje które spadają na ich głowy w jednym czasie. Błąd zasadniczy jaki popełniono moim zdaniem to zaniedbania w szkoleniach i obsłudze informatycznej Urzędów od dołu do góry. Dochodzi do tego, że czas najwyższy redukować chaos prywatny na rzecz regulacji koniecznych dla zachowania stabilności obsługi prawnej Państwa. Platforma e-Puap to dobre rozwiązanie i trzeba ją wzmacniać oraz zabezpieczać aby zaufanie wszystkich do niej wzrastało. Trzeba moim zdaniem jej zasoby informatyczne wiązać z takową urzędową platformą Uni Europejskiej aby całość rozwiązań była uporządkowana i miała również odnośniki do Prawa Unijnego. W całości działań nie można stracić z oczu tych co siłą losową zostają w tyle i trzeba im pomóc aby dołączyli do szeregu. Mam tu na myśli mieszkańców rozproszonych wiosek i miasteczek, ludzi starszych dla których wiedza informatyczna jest czarną magią. Bez ich udziału zmian kierunkować nie wolno. Jest tu wielka rola do spełnienia ośrodków gminnych, szkół oraz plebanii. Wychodzą tym działaniom naprzeciw rozwiązania wolontariackie oraz zaangażowanie młodzieży ich wiedza w temacie oraz chęć pomocy. Trzeba to w miarodajny sposób wykorzystać dla dobra wszystkich.

artur

28.10.2011 16:47:43

Re: Urzędnicy cię denerwują? Zaloguj się

WYSYŁANIE DOKUMENTÓW JEST TEORETYCZNIE MOŻLIWE ALR TYLKO WTEDY GDY KTOS NIE AKTULIZUJE SWOJEJ PRZEGLĄDARKI BO PLATFORMA EPUAP NIE OBSŁUGUJE NAJNOWSZYCH WERSJI PRZEGLADAREK MS EXPLORERA ANI FIREFOXA NIE MÓWIAC JUŻ O OPERZE.

oskar rybczynski

28.10.2011 15:18:40

Re: Urzędnicy cię denerwują? Zaloguj się

Nalezy zwrocic uwage ze 99% urzedow w polsce ma skrzynke w serwisie epuap ale totalnie nie ma pojecia jak to sie obsluguje ,pracownicy nie wiedza o co chodzi przy ponagleniu telefonicznym o rozpatrzeniu pisma ,mimo prawidlowego doreczenia w epuap pisma nigdy nie widzieli na oczy, dlaczego? Bo nikt nie odbierze go z eupap bo nie umie - cytat urzednika...

Pokaż wszystkie komentarze (6)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: