Etykiety żywności pod lupą
Pewnego dnia w nieodległej przyszłości Europejczycy, kupując bochenek chleba, będą mogli sprawdzić, skąd pochodzi użyta do jego wypieczenia mąka.
UE rozważa rozszerzenie zakresu stosowania etykiet artykułów spożywczych tak, aby obejmowały one również informację o miejscu pochodzenia produktu rolnego. Projekt ten powstał w następstwie ogólnounijnych konsultacji na temat kwestii bezpieczeństwa żywności. Wynika z nich, że rolnicy, producenci i konsumenci domagają się powszechniejszego stosowania zasady podawania miejsca uprawy rolnej.
Etykiety nie wskazywałyby miejsca przetworzenia danego produktu, lecz kraj, z którego pochodzi produkt rolny. Takie oznakowanie już obowiązuje w odniesieniu do niektórych artykułów żywnościowych sprzedawanych w UE, takich jak nieprzetworzone mięso wołowe, drobiowe, owoce, warzywa, jaja, miód, wino i oliwa z oliwek.
W swoim komunikacie Komisja zapewnia przetwórców i sprzedawców detalicznych, że uwzględni ich obawy co do trudności z ustaleniem miejsca pochodzenia składników zawartych w przetworzonej żywności.
Wymogi UE w zakresie produkcji rolnej są jednymi z najsurowszych na świecie. Wielu konsumentów podważa jednak jakość produktów sprowadzanych spoza UE głównie z powodu obaw, jakie w ostatnich latach wzbudziły skandale związane z przypadkami importowanej żywności.
Europejscy rolnicy lubią stosować etykiety, ponieważ podnoszą one atrakcyjność ich wyrobów, zarówno w UE, jak i poza nią. Wielu z nich życzyłoby sobie, aby oznaczenia były bardziej szczegółowe i wskazywały konkretny region, z którego pochodzi dany produkt rolny.
W opublikowanym komunikacie Komisja proponuje też położenie kresu zamieszaniu, jakie panuje na rynku unijnym z powodu różnorodności istniejących etykiet żywności. Wiele krajów, jak również wielu producentów i sprzedawców detalicznych przyjęło własne systemy oznakowania, które odbiegają od systemów unijnych.
Komisja zamierza znieść unijną etykietę służącą wyróżnieniu oraz ochronie nazw produktów tradycyjnych. Odkąd w 1992 wprowadzono ten system, zarejestrowano w nim zaledwie dwadzieścia nazw. Należą do nich: tradycyjne fińskie pieczywo, ser mozzarella produkowany według tradycyjnego przepisu włoskiego oraz niektóre gatunki belgijskiego piwa.
Poddane weryfikacji mają zostać również unijne etykiety zawierające informacje o geograficznym pochodzeniu produktu. Do produktów opatrzonych takim logo należą m.in.: ser camembert pochodzący z regionu Normandii we Francji, szynka prosciutto z Parmy we Włoszech, oliwa z oliwek kalamata z Grecji; szkocka wołowina scotch beef z Wielkiej Brytanii i kiełbasa bratwurst z Norymbergii w Niemczech.
Obecnie trwają prace nad logo dla żywności ekologicznej. Od 2010 r. będzie ono obowiązkowe dla wszystkich produktów sprzedawanych w UE jako ekologiczne.
Pomóż UE opracować logo dla żywności ekologicznej
Źródło: Komisja Europejska - http://ec.europa.eu
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?