Eurostat o bezrobociu w krajach UE

Opublikowane dane EUROSTAT dotyczące poziomu bezrobocia w III kwartale br. wskazują na spadek bezrobocia w Polsce do poziomu 6,5 %. Stabilna sytuacja na rynku pracy cieszy. Jednak wskaźnik bezrobocia, choć konsekwentnie zmniejszający się w ciągu ostatnich lat, nie jest jedynym, na który trzeba zwracać uwagę. Dopiero wskaźnik zatrudnienia, dziś na poziomie 50%, pokazuje, w jakiej rzeczywistej kondycji jest polski rynek pracy.

Biorąc pod uwagę, że w ciągu ostatnich trzech lat w Polsce przybyło niemal 1,5 mln miejsc pracy, wciąż niepokoi wolne tempo wzrostu zatrudnienia i szczególnie niski udział osób młodych i po 50-tym roku życia w zatrudnieniu. Statystyki bezrobocia zarówno wśród młodzieży (dla osób poniżej 25 roku życia poziom bezrobocia wynosi 15,9%), jak i statystyki zatrudnienia dla osób 50 (poziom zatrudnienia osób starszych wynosi tylko 28%) znacząco odbiegają od średniej UE. Aby zwiększyć liczbę osób pracujących, te statystyki muszą ulec szybkiej i trwałej poprawie.

Z opublikowanych danych wynika jednoznaczna konieczność aktywizowania osób 50 , niepełnosprawnych, jak też bezrobotnych oraz wspierania osób poszukujących pracy, zwłaszcza, że przeciętny czas poszukiwania pracy wzrósł o blisko miesiąc (do 13,1 miesięcy). 

Porady prawne

Źródło: PKPP Lewiatan, www.pkpplewiatan.pl


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika