III Europejskie Forum Energetyki Jądrowej

Rola energetyki jądrowej w redukcji emisji dwutlenku węgla to główny temat Europejskiego Forum Energii Jądrowej, które odbyło się 3-4 listopada br. w Bratysławie. Polskę reprezentowała wiceminister gospodarki Joanna Strzelec-Łobodzińska.

Uczestnicy szczytu energetycznego przyznali, że produkcja energii w konwencjonalny sposób staje się coraz mniej opłacalna. Zwiększa także emisję CO2. Podczas obrad podkreślano rosnące znaczenie energetyki nuklearnej jako bezemisyjnego źródła energii. Jednak sprawą priorytetową pozostaje bezpieczeństwo jej stosowania.

Porady prawne

Polska stoi właśnie przed decyzją o wprowadzeniu energetyki jądrowej. Jednym z warunków wdrożenia energii nuklearnej jest jednak bezpieczeństwo elektrowni jądrowych na świecie i zbudowanie odpowiedniej infrastruktury w Polsce. Ministerstwo Gospodarki przygotowuje w tym zakresie szczegółowe analizy prawno-organizacyjne i ekonomiczne, także w oparciu o wytyczne Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej. Strona polska podkreśliła, że chętnie nawiąże współpracę z krajami posiadającymi odpowiednie doświadczenie i możliwości w dziedzinie energetyki jądrowej.

W trakcie Forum premier Słowacji Robert Fico poinformował o podjęciu przez jego kraj decyzji o budowie 3 i 4 bloku w Elektrowni Atomowej w Mochowcach. Oba bloki o łącznej mocy 1760 MW zostaną oddane do użytku w latach 2012-2013.

W obradach Forum uczestniczyli także premier Czech Mirek Topolanek, przedstawiciele Komisji Europejskiej oraz przedstawiciele innych krajów UE. Wymienili oni poglądy i doświadczenia na temat procesu przygotowania do wdrażania energetyki jądrowej i sposobów jej efektywnego wykorzystania.

 

Europejskie Forum Energetyki Jądrowej (European Nuclear Eneregy Forum - ENEF) powstało w 2007 r. Inicjatorem jego utworzenia była Komisja Europejska, której przedstawiciele przewodniczą obradom Forum.

Spotkania Forum odbywają się co pół roku na przemian w Pradze i Bratysławie.  

Źródło: www.mg.gov.pl


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika