Jak odliczyć VAT od nabycia know-how? Nie wystarczy faktura
Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że do odliczenia podatku od wydatków koniecznych do zdobycia wiedzy, konieczny jest nośnik danych.
Według orzeczenia NSA, faktura VAT nie jest dowodem na to, że nabyliśmy know-how. By tego dowieść, wiedza musi zostać dodatkowo zidentyfikowana, a więc trzeba przedstawić ją w formie fizycznego nośnika danych, na których jest przechowywana.
Dziennik Gazeta Prawna przytacza sprawę, która stała się podstawą wydania tego orzeczenia. Naczelnik Urzędu Skarbowego podważył tu prawidłowość odliczenia VAT-u z tytułu dzierżawy oraz nabycia know-how przez spółkę od prowadzącej działalność gospodarczą osoby fizycznej.
Polskie ustawy nie określają, czym jest know-how, jednak jako członek Unii Europejskiej, jesteśmy związani definicją zawartą w przepisach unijnych. Rozumienie know-how, zawarte w unijnym rozporządzeniu z 2004 roku, przyjmowane jest przez polskie organy podatkowe. I tak, w myśl tych definicji, know-how to wiedza technologiczna i techniczna z dziedziny przemysłowej, handlowej, naukowej lub organizacyjnej, która musi być zidentyfikowana, poufna i istotna.
Właśnie opierając się na tej definicji, NSA stwierdził, że jeśli spółka nie mogła przedstawić dowodu przekazania tej wiedzy, którym według sądu może być nośnik danych, nie miała prawa odliczyć wydatków na jej zdobycie od podatku z tego tytułu naliczonego.
Gazeta podkreśla, że spółka powoływała się na to, że nośnikiem informacji były bazy danych z programów komputerowych jej udostępnionych, jednak odmówiła ich przedstawienia,
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?