Jak zatrzymać pirata drogowego?

Jednym ze sposobów, jaki funkcjonariusze Straży Granicznej mogą wykorzystać w celu zatrzymania uciekającego pojazdu, jest rozłożenie kolczatki lub ustawienie na drodze blokady.

Zastosowanie kolczatki drogowej lub innej przeszkody należy poprzedzić sygnałem zatrzymania, podanym przez umundurowanego funkcjonariusza w sposób zrozumiały i widoczny dla kierowcy zatrzymywanego pojazdu.

Dodatkowo należy wstrzymać ruch drogowy w obu kierunkach na odległość nie mniejszą niż 100 metrów od kolczatki lub innej blokady - nowe wytyczne dla strażników granicznych wprowadzi odświeżone rozporządzenie w sprawie określenia warunków i sposobu użycia środków przymusu bezpośredniego i użycia broni palnej przez funkcjonariuszy Straży Granicznej.

Obecnie Straż Graniczna sygnalizuje blokadę drogi lub rozłożenie kolczatki m.in. znakiem zakazu „stój - kontrola graniczna". Po wejściu Polski do strefy Schengen ustawianie takich znaków na wewnętrznych granicach strefy - tym bardziej na drogach krajowych - wydaje się niewłaściwe.

- Ze względu na wątpliwości stosowania znaku w trakcie wykonywania czynności z zakresu ruchu drogowego wewnątrz kraju, przy wykonywaniu zadań związanych np. z ochroną szlaków komunikacyjnych o szczególnym znaczeniu międzynarodowym dokonanie przedmiotowej zmiany jest konieczne - uzasadniono projekt rozporządzenia.

Dokument usunie dodatkowo obowiązek stosowania przed blokadą znaków zakazu „ograniczenie prędkości", co spowoduje ujednolicenie procedur działania Straży Granicznej i Policji.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika