e-prawnik.pl Porady prawne

Podatek od spadków i darowizn

KIG pozytywnie o zmianie ustawy o podatku od spadków i darowizn

25.6.2008

Przedstawiony przez Komisję „Przyjazne Państwo" projekt nowelizacji ustawy o podatku od spadków i darowizn, który zakłada zniesienie obowiązku zgłoszenia nabycia majątku jako bezwzględnego warunku korzystania ze zwolnienia z podatku, został pozytywnie oceniony przez Krajową Izbę Gospodarczą. „Mamy nadzieję, że zaproponowana zmiana uzyska poracie Rządu RP, a szczególnie Ministerstwa Finansów. Przedsiębiorcy nie widzą żadnego uzasadnienia dla przepisu, którego skutkiem może być obowiązek zapłacenia bardzo wysokiego podatku w przypadku otrzymania spadku tylko z powodu przekroczenia 30 - dniowego terminu do poinformowania o tym fakcie urzędu skarbowego. Jest to typowy przykład bubla prawnego w systemie prawa polskiego" - mówi Andrzej Arendarski Prezes Krajowej Izby Gospodarczej, Wiceprezes Eurochambres.

Na dzień dzisiejszy, przepisy uzależniają korzystanie ze zwolnienia od podatku od spadków i darowizn od m.in. złożenia stosownego zgłoszenia do właściwego urzędu skarbowego w ciągu 30 dni od otrzymania majątku. Często dochodzi do sytuacji - a szczególnie w przypadku nabycia majątku w drodze spadkobrania, że z powodu braku znajomości tego warunku, wielu uprawnionych podatników traci prawo do tego zwolnienia wyłącznie z przyczyn formalnych.

Zdaniem Krajowej Izby Gospodarczej, z powodu możliwości występowania nadużycia podatkowego, za słuszne należy uznać zachowanie warunku dokonania stosownego zgłoszenia w przypadku nabycia majątku na podstawie darowizny. Przy nabyciu spadku zagwarantowany jest zawsze udział sądu, który jako czynnik oficjalny wystarczająco dokumentuje nabycie majątku.

Zob.: Kto może odzyskać zwolnienie z podatku od spadków i darowizn dla najbliższych?

Źródło: www.kig.pl

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ