Komorowski podpisał ustawę o IPN

Przeciwko parafowaniu nowelizacji opowiadali się posłowie PiS i współpracownicy nieżyjącego prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Zatwierdzona przez Bronisława Komorowskiego nowelizacja ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej zmienia zasady wyboru władz Instytutu i poszerza dostęp do jego akt.

Marszałek Sejmu, pełniący obowiązki prezydenta, mógł podpisać nowelizację ustawy, podpisać i skierować jej część do Trybunału Konstytucyjnego lub nie parafować dokumentu i prewencyjnie skierować go do Trybunału.

Za tym ostatnim opowiadali się przedstawiciele PiS i współpracownicy tragicznie zmarłego prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który był przeciwny proponowanym przez nowelę zmianom.

Porady prawne

Według protestujących Komorowski powinien uszanować wolę zmarłego i ustawa powinna wylądować w Trybunale.

Marszałek nie znalazł jednak żadnych podstaw przemawiających za niekonstytucyjnością rozwiązań zawartych w odświeżonej wersji dokumentu.

Komorowski już wczoraj mówił – jak czytamy na stronie klubu PO – że nie powinno się traktować Trybunału Konstytucyjnego niepoważnie, jako przechowalni pomysłów złych bądź ryzykownych politycznie.

- TK jest ważnym fundamentem polskiej demokracji. Zasługuje na szacunek przez nieużywanie go jako instytucji przechowania pomysłów, co do których jest jakieś ryzyko – stwierdził Marszałek Sejmu.

Zgodnie z zapisami podpisanej nowelizacji w miejsce Kolegium IPN zostanie powołana dziewięcioosobowa Rada IPN. Będzie ona miała większe kompetencje niż Kolegium, które jest ciałem doradczym.

Prezesa IPN powoływać i odwoływać będzie Sejm zwykłą większością głosów. Odwołanie prezesa, na wniosek Rady IPN będzie dopuszczalne m.in. w przypadku odrzucenia jego rocznego sprawozdania przez Radę bezwzględną większością głosów.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika