LUX - Nagroda Filmowa Parlamentu Europejskiego wręczona
Film "Milczenie Lorny" w reżyserii Jeana-Pierre i Luca DARDENNE (Belgia, Wielka Brytania, Francja, Włochy) zdobył nagrodę filmową Parlamentu Europejskiego. Przewodniczący PE Hans-Gert Pöttering wręczył nagrodę podczas ceremonii, która odbyła sie w PE w Strasburgu. Na ceremonii, oprócz reżyserów zwycięskiego obrazu, obecni byli także przedstawiciele dwóch pozostałych filmów finałowych: "Delta" w reżyserii Kornéla MUNDRUCZÓ oraz "Obywatel Havel", w reżyserii Miroslava JANKA i Pavla KOUTECKÝ.
Wręczając nagrodę Hans-Gert Pöttering powiedział, że nagroda filmowa LUX jest "wyrazem tego, jak wysoką rangę PE przyznaje kulturze. Wręczamy nagrodę po raz drugi. Ta nagroda ma za zadanie pokazać szerszej publiczności jak zróżnicowana kulturowo i językowo jest Europa." Pöttering przypomniał także, ze film zwycięski będzie przetłumaczony na wszystkie języki europejskie. Przewodniczący PE dodał także, że trudno porównać trzy filmy finałowe, każdy porusza inny aspekt społeczny, "dlatego każdy na swój sposób jest już zwycięzcą, każdy z nich obrazuje to, co tak podkreślamy: Zjednoczeni w różnorodności."
Reżyser zwycięskiego filmu, Luc Dardenne odbierając nagrodę dziękował przede wszystkim współproducentom oraz współpracownikom. Podkreślił, jak ważna jest ta nagroda nie tylko dla niego, ale ogólnie dla kina europejskiego, które "napotyka olbrzymie problemy, aby stawić czoło dużej konkurencji zza oceanu." Nawiązując do wagi europejskiej kultury dodał, że "nie oglądamy swoich filmów. Rzadko oglądamy filmy polskie, litewskie, czy z innych krajów europejskich. Inicjatywa tej nagrody oraz stworzenia napisów stanowi panaceum na ten problem. Dlatego mam nadzieję, że także kina wysłuchają apelu o dialog międzykulturowy".
Trzy filmy finałowe zostały wybrane spośród 10 filmów nadesłanych z różnych krajów europejskich. Jury złożone z 17 przedstawicieli świata filmu, w tym: producentów, dystrybutorów, operatorów, dyrektorów festiwali filmowych oraz krytyków, wybrało wyżej wymienione trzy filmy do ścisłego finału. Jednym z głównych kryteriów możliwości zgłoszenia filmu do konkursu było ukazanie w pracach filmowych uniwersalności wartości europejskich lub różnorodności w kulturach europejskich, lub też ukazanie poprzez film debaty nad procesem budowania Europy.
Europejskie wartości w europejskim kinie
Parlament Europejski w swojej działalności wspiera bardzo szeroko projekty kulturalne, poprzez które promowane są tematy unijne, zjednoczenie, integracja, ale także te, w których ukazuje się różnorodność kultur w Europie. Nagroda filmowa LUX ma na celu wyróżnienie tych filmów, które promują kultury europejskie, ukazują ich inność, przy jednoczesnym ukazaniu uniwersalizmu pewnych wartości ważnych dla wszystkich europejczyków. Dodatkowym ważnym aspektem konkursu, jest ogólna promocja kina europejskiego, praktyczne pokonanie barier językowych (tłumaczenie filmów) oraz rozprzestrzenianie kina europejskiego na terenie UE. Zwycięski film zostanie przetłumaczony (poprzez napisy) na 23 oficjalne języki UE.
Zwycięski obraz
Le silence de Lorna (Milczenie Lorny) (2008, 105')
reż. Jean-Pierre i Luc DARDENNE (Belgia, Wlk. Brytania, Francja, Włochy).
Młoda Albanka mieszkająca w Belgii, chce otworzyć ze swoim chłopakiem bar szybkiej obsługi. Dziewczyna daje się wplątać w przewrotny plan gangstera Fabio. Fabio aranżuje fikcyjne małżeństwo pomiędzy nią a Claude, co pozwoli jej uzyskać obywatelstwo belgijskie, a następnie poślubić rosyjskiego gangstera, który chce zapłacić dużą sumę, aby podobnie jak Lorna zdobyć upragnione papiery. Żeby drogocenne, drugie małżeństwo doszło do skutku, Fabio postanawia pozbyć się Claude. Czy Lorna zachowa milczenie? Film obrazuje oraz porusza problem nielegalnej imigracji w Europie.
Źródło: Serwis prasowy Parlamentu Europejskiego, redakcja polska
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?