Medaliści igrzysk i paraolimpiad dostaną takie same nagrody

Minister sportu i turystyki podpisała rozporządzenie, które zrównuje premie dla zawodników. Paraolimpijczycy i olimpijczycy otrzymają identyczne wynagrodzenie za osiągnięcia sportowe.

Wczoraj Joanna Mucha podpisała rozporządzenie w sprawie określenia rodzajów wyróżnień i wysokości nagród pieniężnych za wybitne osiągnięcia sportowe. Regulacja wyrównuje nagrody pieniężne dla medalistów olimpiad i paraolimpiad.

W igrzyskach olimpijskich, paraolimpijskich oraz igrzyskach głuchych za zajęcie pierwszego miejsca przysługiwać będzie nagroda w wysokości 14-krotności, za drugie 10-krotności, a trzecie 8-krotności podstawy, która wynosi 2 300 zł. Do tej pory zawodnicy niepełnosprawni otrzymywali niższe premie. Wynosiły one odpowiednio 8,6 i 4 - krotność podstawy.

Porady prawne

Podczas tegorocznych igrzysk paraolimpijczycy zdobyli łącznie 36 medali - 14 złotych,13 srebrnych i 9 brązowych. Zajęli 9 miejsce w klasyfikacji generalnej. Olimpijczycy zdobyli trzy razy mniej, łącznie 10 medali - 2 złote, 2 srebrne i 6 brązowych.

Regulacja precyzuje także wysokość nagród za zajęcie miejsca na podium w mistrzostwach świata, Europy, Akademickich Mistrzostwach Świata, konkurencjach objętych programem uniwersjad letnich i zimowych oraz za ustanowienie rekordu świata.

Przewidywane zmiany nie dotyczą tegorocznych medalistów. Nowe kwoty wynagrodzeń obejmą zawodników zimowych igrzysk w Soczi w 2014 roku.

(AH)


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika