Nietrzeźwi rowerzyści nie stracą prawa jazdy?

Jazda rowerem po piwie nie zawsze będzie się wiązała z utratą prawa do prowadzenia samochodu – wynika nowelizacji kodeksu karnego.

Senacki projekt dostosowuje system prawa do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 5 maja 2009 r. (sygn. akt S 2/09). Nowela odświeża art. 42 § 2 wspomnianej ustawy.

Na podstawie tego przepisu sąd orzeka zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych albo pojazdów mechanicznych określonego rodzaju, jeżeli sprawca w czasie popełnienia przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji był w stanie nietrzeźwości, pod wpływem środka odurzającego lub zbiegł z miejsca zdarzenia.

Trybunał zwrócił uwagę na to, że nietrzeźwi kierowcy rowerów poddawani są obligatoryjnie surowszym środkom karnym niż nietrzeźwi kierowcy samochodów.

Porady prawne

W uzasadnieniu projektu czytamy, że w wyniku wydania kilku orzeczeń Izby Karnej Sądu Najwyższego wykształciła się powszechna praktyka orzekania wobec nietrzeźwych rowerzystów – obok kary – dwu sankcji dodatkowych: obligatoryjnego zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych (na podstawie art. 42 § 2 k.k) oraz zakazu jazdy rowerem.

Oznacza to w praktyce, że przyłapany na jeździe w stanie nietrzeźwości kierowca roweru traci możliwość kierowania nie tylko jednośladem, lecz również samochodem.

Ustawodawca zaproponował więc, aby z wspomnianej regulacji wyeliminować zwrot „mechanicznych”. Nowa wersja art.  42 § 2 brzmiałaby następująco: „sąd orzeka zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów albo pojazdów określonego rodzaju”.

- Tak więc w najbardziej drastycznych wypadkach sąd będzie miał możliwość orzekania zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów, a wiec zarówno mechanicznych, jak i innych niż mechaniczne, a w pozostałych zaś przypadkach będzie miał możliwość zawężenia zakresu zastosowania zakazu prowadzenia pojazdów poprzez wskazanie, jakiego rodzaju pojazdy wchodzą w zakres środka karnego - czytamy w opinii Ministerstwa Sprawiedliwosci do projektu nowelizacji.

Sądy – na podstawie projektowanego art.  42 § 2 k.k. – będą mogły orzekać zatem wobec pijanych kierowców jednośladów tylko zakaz prowadzenia roweru, a w odniesieniu do czynów o szczególnie wysokim stopniu społecznej szkodliwości – uniwersalny zakaz prowadzenia pojazdów.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • anatom 2012-05-13 08:04:46

    Ta ustawa jeszcze niczego nie zmienia bo wszystko będzie zależeć od sądu.Parodia polskiego prawa

  • romek 2012-05-12 19:59:50

    Pijany rowerzysta jako kara dodatkowa kierowanie na rozmowę z terapełtą alkoholowym, a recydywista na terapię alkoholową, Ludzi uświadomić czym jest alkohol dla ich oprganizmu

  • Stary 2012-05-12 19:56:19

    Chyba powróci trochę sprawiedliwoci. A to dlatego, że rowerzysta który nie ma prawa jazdy na inne pojazdy mechaniczne nie mógł ich stracić. I odwrotnie. Ci co je mieli, za jazdę na rowerze po alkoholu tracili wszystko. To ze sprawiedliwością chyba niewiele miało wspólnego.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika