Nietrzeźwi rowerzyści nie stracą prawa jazdy?

Jazda rowerem po piwie nie zawsze będzie się wiązała z utratą prawa do prowadzenia samochodu – wynika nowelizacji kodeksu karnego.

Senacki projekt dostosowuje system prawa do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 5 maja 2009 r. (sygn. akt S 2/09). Nowela odświeża art. 42 § 2 wspomnianej ustawy.

Na podstawie tego przepisu sąd orzeka zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych albo pojazdów mechanicznych określonego rodzaju, jeżeli sprawca w czasie popełnienia przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji był w stanie nietrzeźwości, pod wpływem środka odurzającego lub zbiegł z miejsca zdarzenia.

Trybunał zwrócił uwagę na to, że nietrzeźwi kierowcy rowerów poddawani są obligatoryjnie surowszym środkom karnym niż nietrzeźwi kierowcy samochodów.

W uzasadnieniu projektu czytamy, że w wyniku wydania kilku orzeczeń Izby Karnej Sądu Najwyższego wykształciła się powszechna praktyka orzekania wobec nietrzeźwych rowerzystów – obok kary – dwu sankcji dodatkowych: obligatoryjnego zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych (na podstawie art. 42 § 2 k.k) oraz zakazu jazdy rowerem.

Oznacza to w praktyce, że przyłapany na jeździe w stanie nietrzeźwości kierowca roweru traci możliwość kierowania nie tylko jednośladem, lecz również samochodem.

Ustawodawca zaproponował więc, aby z wspomnianej regulacji wyeliminować zwrot „mechanicznych”. Nowa wersja art.  42 § 2 brzmiałaby następująco: „sąd orzeka zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów albo pojazdów określonego rodzaju”.

- Tak więc w najbardziej drastycznych wypadkach sąd będzie miał możliwość orzekania zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów, a wiec zarówno mechanicznych, jak i innych niż mechaniczne, a w pozostałych zaś przypadkach będzie miał możliwość zawężenia zakresu zastosowania zakazu prowadzenia pojazdów poprzez wskazanie, jakiego rodzaju pojazdy wchodzą w zakres środka karnego - czytamy w opinii Ministerstwa Sprawiedliwosci do projektu nowelizacji.

Sądy – na podstawie projektowanego art.  42 § 2 k.k. – będą mogły orzekać zatem wobec pijanych kierowców jednośladów tylko zakaz prowadzenia roweru, a w odniesieniu do czynów o szczególnie wysokim stopniu społecznej szkodliwości – uniwersalny zakaz prowadzenia pojazdów.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (4)

anatom

13.5.2010 10:4:28

Re: Nietrzeźwi rowerzyści nie stracą prawa jazdy?

Ta ustawa jeszcze niczego nie zmienia bo wszystko będzie zależeć od sądu.Parodia polskiego prawa

anatom

13.5.2010 8:4:46

Re: Nietrzeźwi rowerzyści nie stracą prawa jazdy?

Ta ustawa jeszcze niczego nie zmienia bo wszystko będzie zależeć od sądu.Parodia polskiego prawa

romek

12.5.2010 19:59:50

Re: Nietrzeźwi rowerzyści nie stracą prawa jazdy?

Pijany rowerzysta jako kara dodatkowa kierowanie na rozmowę z terapełtą alkoholowym, a recydywista na terapię alkoholową, Ludzi uświadomić czym jest alkohol dla ich oprganizmu

Stary

12.5.2010 19:56:19

Re: Nietrzeźwi rowerzyści nie stracą prawa jazdy?

Chyba powróci trochę sprawiedliwoci. A to dlatego, że rowerzysta który nie ma prawa jazdy na inne pojazdy mechaniczne nie mógł ich stracić. I odwrotnie. Ci co je mieli, za jazdę na rowerze po alkoholu tracili wszystko. To ze sprawiedliwością chyba niewiele miało wspólnego.

Pokaż wszystkie komentarze (4)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 6.12.2004

  Wymień swoje prawo jazdy zanim utraci ważność!

  Z końcem roku stracą ważność prawa jazdy wydawane od 1 stycznia 1984 roku do 30 kwietnia 1993 roku. Wymieniać prawo jazdy można od 1 sierpnia 2000 r. niezależnie od daty ich uzyskania (w praktyce (...)

 • 4.3.2019

  Nowe prawo jazdy bez adresu

  Prawa jazdy wydawane od 4 marca 2019 r. nie będą już zawierały adresu zamieszkania posiadacza. Zniknął więc obowiązek wymiany dokumentu w przypadku zmiany miejsca zamieszkania lub administracyjnej (...)

 • 11.1.2005

  Wymiana praw jazdy

  Przypominamy naszym Użytkownikom, że zgodnie z art. 150 ust. 1 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym, prawa jazdy i inne dokumenty uprawniające do kierowania pojazdami lub potwierdzające (...)

 • 22.6.2018

  Niesłyszący za kierownicą

  Nowelizacja przesądza, że ograniczenia słuchu nie są przeciwskazaniem zdrowotnym w możliwości zdobycia prawa jazdy w kategorii C i C1 (samochody ciężarowe). Stwarza osobom niesłyszącym lub niedosłyszącym, (...)

 • 26.6.2018

  Kolejna zmiana ustawy o kierujących pojazdami

  Dzięki zmianom w ustawie o kierujących pojazdami, osobie ubiegającej się o prawo jazdy oraz o pozwolenie na kierowanie tramwajem będą realnie groziły konsekwencje prawne w przypadku złożenia nieprawdziwego (...)