Nowelizacja rozporządzenia o wsparciu społecznego budownictwa czynszowego

Rząd przyjął nowelizację rozporządzenia o wsparciu społecznego budownictwa czynszowego

27 listopada 2017 r. Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie Rady Ministrów zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków i trybu finansowania zwrotnego w ramach realizacji przez Bank Gospodarstwa Krajowego rządowego programu popierania budownictwa mieszkaniowego oraz minimalnych wymagań dotyczących lokali powstałych przy udziale tego finansowania. Rozporządzenie stanowi wykonanie upoważnienia określonego w art. 15b ust. 5 ustawy z dnia 26 października 1995 r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego.

Na podstawie przepisów znowelizowanej w czerwcu 2017 r. ustawy i zmienionego rozporządzenia realizowany jest program popierania społecznego budownictwa czynszowego, kierowany do osób, których nie stać na kupno mieszkania.

Jakie zmiany przewidziano?

Zmiany są konsekwencją nowelizacji ustawy, która weszła w życie 12 sierpnia 2017 r., a także założeń Narodowego Programu Mieszkaniowego oraz wniosków płynących z realizacji dotychczasowych edycji programu uruchomionego 1 listopada 2015 r.

Najważniejsze zmiany:

  • wprowadzenie 2 edycji składania wniosków w roku (marzec i wrzesień; dotychczas składanie wniosków możliwe było tylko jeden raz w roku),
  • dodatkowe preferencje dla osób wychowujących dzieci (wzmocnienie wagi kryterium punktowego zatytułowanego: „Adresowanie nowych mieszkań do osób wychowujących dzieci”),
  • orientacja programu również na realizację senioralnej polityki mieszkaniowej (dodanie nowego kryterium punktowego „Adresowanie nowych mieszkań do osób starszych”).

Porady prawne

Ponadto nowelizacja uwzględnia realizację założeń przyjętych w rządowym programie wsparcia dla rodzin „Za życiem”, przyjętym uchwałą Rady Ministrów z 20 grudnia 2016 r., działań mających na celu wprowadzenie preferencji dla przedsięwzięć kierowanych do rodzin z dzieckiem niepełnosprawnym. Przyjęty przez rząd dokument zawiera rozwiązanie, w wyniku którego premiowane będą zarówno te przedsięwzięcia, które przeznaczone będą nie tylko dla rodzin z dziećmi, których niepełnosprawność powstała w prenatalnym okresie rozwoju lub w czasie porodu, ale również dla tych, w których dzieci w okresie późniejszym zachorowały lub uległy wypadkowi, czy też innemu zdarzeniu losowemu, w skutek czego uzyskały orzeczenie o niepełnosprawności.

Działania rządu, w tym w szczególności Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa, mają na celu poprawę dostępności mieszkań w Polsce, m.in. w sektorze szeroko rozumianego społecznego budownictwa czynszowego. Stanowi to realizację działań w ramach II filaru programu "Mieszkanie Plus", będącego podstawą Narodowego Programu Mieszkaniowego.

Dotychczas, w ramach dwóch pierwszych edycji rządowego programu popierania budownictwa mieszkaniowego, zakwalifikowano do finansowania ponad 4.200 mieszkań. Natomiast wnioski inwestorów w ramach III edycji programu, które w są obecnie weryfikowane, obejmują budowę około 2.250 mieszkań.


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika