Nowelizacja ustawy śmieciowej wchodzi w życie

Od dzisiaj zaczynają obowiązywać przepisy wprowadzone nowelizacją ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, czyli tzw. ustawy śmieciowej. Zmiany wprowadzają rozwiązania umożliwiające gminom racjonalną i elastyczną politykę w zakresie ustalania opłat za odbieranie odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości.

Nowelizacja daje m.in. możliwość wyboru różnych metod ustalania opłat dla poszczególnych części obszaru gmin. Przykładowo w części wyposażonej w wodociągi - opłata za śmieci może być rozliczana według zużycia wody, natomiast na pozostałym obszarze - według innej metody.

Ponadto zmiany ułatwią samorządom pobieranie opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, a właścicielom nieruchomości uiszczanie jej.

Porady prawne

Ustawa wprowadza też możliwość różnicowania stawek opłat, wprowadzenia zwolnień przedmiotowych, ustanowienia dopłat dla właścicieli nieruchomości spełniających ustalone przez gminę kryteria lub określenia szczegółowych zasad ustalania opłat.

Nowe regulacje umożliwiają, na mocy uchwały rady gminy, podjęcie stosownych rozstrzygnięć w przypadku chęci przejęcia od właścicieli nieruchomości obowiązku wyposażenia nieruchomości w pojemniki służące do zbierania odpadów komunalnych oraz ich utrzymywanie w odpowiednim stanie wraz z finansowaniem takiego przedsięwzięcia w ramach kosztów odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości. Jednocześnie wprowadzono możliwość finansowania przez gminy z opłat pobranych za gospodarowanie śmieciami wyposażania nieruchomości w pojemniki, a także worki do zbierania odpadów komunalnych, oraz utrzymywania ich w należytym stanie.

W celu ułatwienia poboru opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, oraz uiszczania opłaty przez właścicieli nieruchomości, ustawa wprowadza możliwość poboru opłaty w drodze inkasa. Wprowadza się również możliwość składania deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi za pomocą środków komunikacji elektronicznej.

Ustawa nadaje wójtowi, burmistrzowi, prezydentowi miasta uprawnienia organu egzekucyjnego w odniesieniu do należności pieniężnych z tytułu opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • alicja 2015-03-14 09:27:50

    witam serdecznie Firma w której pracuje zajmuje sie produkcja betonu towarowego na dzien dzisiejszy mammy podpisane umowu na odbiór smieci indywidualnie na kazda wytwórnie po nowelizacji ustawy smieciowej jedni pisza ze od firm beda smieci odbierac gminy inni nie gdzie to sprzawdzic gdzy jesli bedzie decyzja ze gmina/ miasto bedzie odbierac trzeba powypowiadac umowy na odbiór te ktore teraz posiadamy ? z góry dzieki za szybką odpowiedz

  • dodek 2015-03-10 21:42:03

    Dzięki tej ustawie powstaną kolejne ciepłe posadki dla członków rodziny i dobrych znajomych. Jakże cenna inicjatywa w tych jakże trudnych o pracę czasach. A wszystko w imię dobra ogółu. Jak za socjalizmu.

  • Kozio 2015-03-07 08:01:09

    Gminom brakuje pieniędzy.... Kochane "państwo" aby zatkać gęby samorządowcom w całym kraju udaje dobrego wujka i wprowadza ustawę czytaj kolejny podatek zwaną/ym śmieciuchy. W swojej głupocie jest już tak doskonałe, że zezwala pobierać opłatę naliczaną od powierzchni mieszkania, zużycia wody ... ogólnie naliczajcie sobie od wszystkiego co wam pasuje i więcej nam du..y nie zawracajcie, że brakuje wam kasy. Naród mamy tak tępy, że łykają wszystko ale my też mamy jakieś granice " przyzwoitości " he,he

  • adam 2015-03-06 23:10:55

    Chciałbym wiedzieć jak rozliczane będą osiedla. Tam w praktyce niema segregacji (bo zawsze się ktoś znajdzie). Dużo wyższe ceny za śmieci niesegregowane będą pobierane praktycznie od wszystkich, szanse na "niższe" opłaty mają tylko indywidualni właściciele posesji. Tak więc weszła ustawa dająca możliwość uzyskania potężnych wpływów dochodów dla gmin, a gmin niech się zastanowi jak pilnować sąsiadów!

  • J 2015-03-06 16:13:22

    To koniec wolnego rynku. Śmieci drożeją przeciętnie dwukrotnie. Daje to ponad 950 milionów złotych DODATKOWYCH podatków rocznie, które wygenerują dodatkowe zatrudnienie urzędników w gminach (kilka tysięcy) i zasilą firmy śmieciowe. Dziwią mnie takie bezkrytyczne publikacje, jak powyższa.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika